Ve spolupráci s pražskými galeriemi se během října uskuteční více než dvacet výstav, instalací, přednášek a diskusí spojených hlavním mottem letošního ročníku: „Mezi znaky. Obraz, text a fotografie“.

Za akcí tradičně stojí Občanské sdružení Fotograf 07 o.s., které už několik let provozuje Fotograf Gallery a od roku 2001 vydává časopis Fotograf — k festivalu také chystá monotematické číslo zaměřené na problematiku obrazu a textu. V místě, kde Fotograf sídlí, ve Školské 28, bude 2. října festival slavnostně zahájen.

Na festival symbolicky upozorní neonový nápis No Image Yet, umístěný na budově Nové Scény Národního divadla — práce francouzského umělce Samuela Françoise.  V rámci festivalu bude v Praze vystavovat například Rudolf Sikora, Viktor Kopasz, Jiří Valoch a Lenka Vítková či Zbyněk Baladrán. Vrcholem doprovodného programu bude diskusní fórum s významnými zahraničními a domácími hosty — Charlottou Kotíkovou, Reinhardem Braunem, Tomášem Vaňkem a dalšími. Kompletní program a další informace naleznete na stránkách www.fotografestival.cz.

V pořadí již třetí ročník Festivalu Fotograf spolupracuje na přípravě tematických výstav se zavedenými, alternativními i studentskými galeriemi. Budou v nich vystavovat čeští i zahraniční umělci, kteří ve svých fotografiích, denících, instalacích pracují s textem a kombinují vizuální a textové sdělení, ale i básníci, rozehrávající své texty v trojrozměrném výstavním prostoru.

Kombinace obrazu a textu nabízí pro vizuální umění nekonečné možnosti. Fotografie může mluvit sama o sobě, její čtení ale většinou určuje popisek nebo název. Umělecká díla, která zacházejí s propojením obrazu a textu pracují zároveň s řečí fotografie a s vizualitou písma. Samostatnou kapitolou jsou fotografické knihy, které poukazují na zvláštní vnitřní souvislost mezi fotografickým sdělením a textem.

Komorní výstavou v galerii etc. se v Praze po delší době představí jeden z nemnoha československých umělců, kteří se proslavili i ve světě, Rudolf Sikora. Sikora bude také 11. října číst ze svých textů ze sedmdesátých let v galerii Tranzitdisplay.

Ze zahraničních hostů jmenujme ještě norského básníka a umělce Auduna Mortensena a jeho výstavu “Arrested Development ve smíchovském Centru pro současné umění Futura, Liu Perjovschi, jejíž výstava v galerii Tranzitdisplay začíná už 10. 9., nebo slovenského fotografa Viktora Kopasze, jehož “Deníky” budou k vidění (a k prolistování) v Knihovně Archivu výtvarného umění v Centru současného umění DOX.

Z mnoha dalších akcí jistě přiláká pozornost dvojvýstava v galeriích Bílý nástěnka a K4, kde představí berlínský fotograf, malíř, hudebník a nakladatel Thomas Winkler svou nejnovější sérii layoutů. Ta vznikla na zakázku Festivalu Fotograf během jeho nedávného pobytu v Praze. Vernisáž výstavy v Galerii K4 bude spojená s úvodní přednáškou a následným koncertem v hlavním sále Klubu K4.

V rámci diskusního fóra s podtitulem Descriptive Systems festival naváže na předchozí ročníky a bude rozvíjet debatu o možnostech vzájemného ovlivňování fotografie a textu. Jak se vztah obrazu a textu proměňoval v dějinách umění? Nakolik je pro fotografii nezbytný popisek? Jaké další textové strategie se uplatňují v současném umění a fotografii? Na tyto a podobné otázky přijdou do kinosálu Francouzského institutu 19. října odpovědět Charlotta Kotik (nezávislá kurátorka a kritička, New York), Reinhard Braun (Camera Austria, Graz), Frits Gierstberg (Nederlands Fotomuseum Rotterdam), Darius Himes (Fraenkel Gallery, San Francisco), Anton Ivanov (nezávislý kurátor, Kyjev), Michal Novotný (Centrum pro současné umění Futura, Praha), Tomáš Vaněk (Akademie výtvarných umění v Praze) a Karel Císař (VŠ uměleckoprůmyslová v Praze).