„Cílem cyklojízdy je projet si sedmikilometrovou trasu Přerovem a ukázat, že jezdit na kole městem je přirozené a prospěšné pro zdraví lidí i prostředí města. Účastníci budou mít jedinečnou příležitost projet si město prakticky bez aut. Auta totiž budou cyklisty pouštět na všech křižovatkách a nebudou se ani mísit mezi cyklisty. Účastníci prožijí pohodovou a bezpečnou jízdu,“ říká přerovský cyklokoordinátor Jiří Janalík.

Akce, kterou pořádají úředníci magistrátu společně se studenty a pedagogy Gymnázia Jakuba Škody, má cyklisty nejen „protáhnout“ městem, ale zároveň je i poučit a zabavit. „Než se peloton vydá na cestu přerovskými ulicemi, mohou se návštěvníci těšit na doprovodný program. Už od půl šesté na ně čekají na Masarykově náměstí hry, soutěže – ale třeba i netradiční sportovní show. Přímo před radnicí se totiž pustí do odvážných akrobatických kousků bratři Procházkovi, kteří se mohou pyšnit titulem mistr Evropy,“ předesílá Jiří Janalík.

Při jejich představení se lidem bude tajit dech – a těšit se mohou na výjimečné výkony. „Předvedeme s bratrem Adamem biketrialové umění - přeskoky přes lidi, skákání po předním i zadním kole, výskoky na překážky, seskoky či otočky. Část programu chceme věnovat i výuce dovedností na kole,“ slibuje Pavel Procházka.

Z adrenalinové podívané se lidé mohou lehce „přemístit“ do devatenáctého století a vychutnat si pohled na těžkopádnou repliku historicky prvního kola barona Draise z roku 1817. „Přivezeme do Přerova ukázat dresinu – lehké kolejové vozidlo, sloužící pro dopravu osob, které je uváděno do pohybu fyzickou silou samotného jezdce. Za svůj název vděčí umění Karla Draise, jehož vynález je předchůdcem dnešních jízdních kol,“ vysvětluje majitel repliky Ivan Křivánek ze Slavkova u Brna.

Svůj stánek budou mít na náměstí i městští policisté, kteří účastníkům přiblíží bezpečnou jízdou na kole. Na místě se zájemci seznámí i s nejnovějšími trendy v oblasti cyklistiky – a jejich průvodcem se stane přerovský prodejce netradičních kol Marek Šindar. V šest hodin se účastníci vydají za doprovodu Hit Rádia Orion na projížďku městem. Tu zakončí na náměstí TGM, odkud mohou společně vyrazit do nedaleké restaurace Base camp v Kainarově ulici, kde na ně čeká beseda o cyklistice a videoprojekce. V případě, že bude pršet, se celá akce přemístí už od šesti hodin do Base Campu.