Druhým je Jiří Hruška, který díky 71 bodům již ani nemusel vážit cestu do Plzně z téměř 500 kilometrů vzdálené domovské stáje v Opavě Kateřinkách. Zbývající dvě finálové pozice ještě nejsou na 100 % obsazeny, ale také v jejich případě se dá tušit, kdo na nich bude figurovat.

Na start Velké ceny Plzně na stupni obtížnosti T** (150 cm) nastoupilo 25 dvojic, přičemž pět jezdců mělo v soutěži dva koně, a tak ti druzí nemohli do Skokového poháru České pojišťovny bodovat. Základní parkur dokončily bez chyby pouze tři jezdci. Zbývajících sedm finalistů si neslo 4 trestné body za jedno shození. Kromě Barbory Vojtkové všichni chybovali na závěrečném dvojskoku. Celkově na této překážce zaváhalo nejméně jednou hned 15 účastníků!

„Ta chyba mě hodně mrzela. Již jsem doufal, že dokončíme bez penalizace, ale poslední skok se nám, stejně jako mnohým dalším, stal osudným. Do této kombinace se jelo na distanci z triplebaru. Tím, že dvojskok byl složený ze dvou kolmých skoků vzdálených od sebe na jeden cvalový skok a navíc následoval po hodně široké překážce, koně byli roztažení a měli problém se do něj vejít. Proto přišlo tolik chyb,“ konstatoval Jiří Skřivan, jenž byl jedním z chybujících na zmiňované překážce. 

Ve finále hned první startující – Jiří Papoušek s Cornadou-K – dojel do cíle bez dalšího bodového zatížení a později se to povedlo ještě Skřivanovi s Kallisto. Ten byl navíc o více jak 2 sekundy rychlejší. Po něm již následovala trojice jezdců s prozatím čistým bodovým kontem. Jaroslav Jindra měl s Ascobarem nakročeno na obhajobu prvenství při Velké ceně Plzně 2012, ale bohužel na jednom z kolmých skoků přišla chyba. Ludvík Jandourek s Vigem 1 chyboval dokonce dvakrát, což jej stálo nejen pódiová umístění, ale také důležité body, které nutně potřeboval, aby si udržel reálné šance na velké finále.

Z pozice lídra odstartoval jako poslední Aleš Opatrný a Casalem I. Horší start si však jistě nedokázal představit. Casal při nájezdu na první skok znepozorněl a po usměrnění jezdcem mu již odskok nevycházel a došlo k zaváhání. Opatrný pohotově zareagoval tím, že svého svěřence na místě otočil s vírou, že neprojel startovní fotobuňkou. Opak však byl pravdou a po další chybě se dokonce propadl až na pátou pozici.

Vítězem se tedy stal Jiří Skřivan s Kallisto. „Ve finálovém parkuru obtížnost spočívala především v krátkých obratech a následných liniích, kde se muselo koně buďto vzít zpět, nebo jít naopak s riskem dopředu a získat tak cenné sekundy. Jako správná taktika se ukázalo jet spíše klidněji – tzv. na jistotu,“ zhodnotil Jiří Skřivan, který se již může těšit do Hořovic na velké finále.

Naopak Aleš Opatrný ještě bude muset o své místo ve finále bojovat, byť mu situaci hodně usnadnil Zdeněk Žíla. Ten se nechal slyšet, že přestože je stále na postupové příčce, do finále určitě nenastoupí. Na jeho místo tedy postupuje tedy právě Opatrný, jelikož s 51 body je aktuálně pátý. Bojovat do poslední chvíle chce ovšem zatím šestý Ludvík Jandourek. Ten by dokonce teoreticky mohl ohrožovat i průběžně třetí Lucii Polákovou. Ta má totiž nyní 63 bodů a na stejný počet by Jandourek dosáhl v případě druhého místa ve Velké ceně Hořovic, jež bude finále předcházet v sobotu 21. září.

V Plzni se bojovalo nejen o body do extraligového žebříčku, ale i do Kolowrat Junior Cupu a Equiservis Amateur Tour. Soutěž pro jezdce do 18 let ovládla Francesca Kolowrat-Krakovská s Tarolou D. Stejně jako Daniel Uleščenko s Moon Rayem překonala základní kurz i finále bez penalizace, ale svého největšího soupeře předstihla časem kratším o více jak 4 sekundy. Třetí účastnicí rozeskakování byla domácí jezdkyně Jana Kovářová s Autonomem. Ta se však nevyhnula jedné chybě.

„Jsem naprosto spokojená, a to nejen s výkonem v sedle Taroly D, ale i mých dalších dvou koní, s nimiž jsem se do rozeskakování tentokrát neprobojovala. Radost mi dělala má nová klisna Vorieta. Toto byly naše první společné závody a ukázala se na nich v tom nejlepším světle, byť se stále spolu sehráváme,“ spokojeně uvedla vítězka.

Rozeskakovalo se i v předešlých dvou soutěžích. V dílčím finále Equiservis Amateur Tour předvedla nejlepší výsledek Jana Valdmanová s koněm Le Roi 1. V ranní Malé ceně města Plzně nenašel přemožitele Jaroslav Jindra s Heliou 1.

Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Záznam hlavní soutěže odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve čtvrtek 5. září od 23.45 hodin.