Tato výjimečná sportovní událost proběhne 14. září a dle nominativních přihlášek se jí zúčastní na 170 koní, a to nejen z celé Evropy, ale i dalších zemí, kde se vytrvalost jezdí na vrcholné úrovni. Mistrovství se totiž pojede současně jako otevřená soutěž. Start je naplánován na 6.30 hodin a předpokládaný příjezd nejúspěšnějších dvojic do cíle je mezi 16. a 17. hodinou. Od 19.00 hodin se bude vyhlašovat Cena kondice, slavnostní vyhlášení celkových výsledků bude probíhat v neděli od 11.00 hodin. Kompletní informace o akci najdete na stránkách www.enduranceday-most.cz.

Prvním zářijové mistrovství České republiky bude v reiningu a jeho termín je ve stejný víkend, jako v případě zmíněného mistrovství Evropy ve vytrvalosti. Nejlepší domácí jezdci ve westernové drezuře, za kterou je reining často označován, se sejdou od 14. do 15. září na ranči Happy Hour v Krakovanech na Kolínsku, jenž se stal v poslední době hlavním centrem dění v této disciplíně u nás. Detaily o programu najdete na www.ranchhappyhour.com.

O týden později, tedy od 20. do 22. září, se v jihočeské Borové u Chvalšin (okres Český Krumlov) uskuteční mistrovství České republiky ve všestrannosti pony, dětí a mladých jezdců. Všestranné naděje jezdeckého sportu čekají v pátek drezurní úlohy, v sobotu terénní zkouška a v neděli závěrečný parkur. Více o šampionátu najdete na www.farmaborova.cz.

Na poslední zářijový víkend – 28. až 29. 9. – připravují v areálu Jezdeckého klubu Podkrušnohorského zooparku v Chomutově mistrovství České republiky ve voltiži. V tamní hale budou bojovat o sady medailí České jezdecké federace sportovci v kategoriích mužů a žen seniorů, juniorů A a B, ale také juniorských a seniorských skupin či dvojic. Souběžně budou probíhat i otevřené „přátelské“ soutěže. První kola proběhnou v sobotu od 9.00 hodin, v neděli se bude pokračovat druhými koly od 9.30 hodin. Více hledejte na www.ceskavoltiz.cz.

Ve výčtu hlavních jezdeckých událostí konaných během devátého měsíce letošního roku v České republice nelze opomenout také finálové závody celoročních seriálů ve skocích a v drezuře. Skokový pohár České pojišťovny má svůj vrchol v Hořovicích na Berounsku od 18. do 22. září a informace k programu jsou na www.skokovypohar.cz. Finále Českého drezurního poháru pořádá Jezdecký klub Panská lícha v Brně od 27. do 29. září. Internetové stránky tohoto závodu mají adresu www.ceskydrezurnipohar.cz.

Bez ohlednu na bohatý kalendář domácích akcí se mnoho jezdců chystá během září do zahraničí na mezinárodní mítinky. Už přelom srpna a září patří těm nejvýznamnějším. Jaroslav Hatla bojuje od 28. srpna do 1. září ve švédském Malmö mezi evropskou elitou na kontinentálním mistrovství. Jak se mu daří, to můžete sledovat na adrese: www.malmoeventing.com. Hatla se svým svěřencem Westwinds El Divo je přihlášen i na CIC3* Breda od 5. do 8. září. Další mezinárodní závody ve všestrannosti s Čechy na startu jsou: 29. 8. – 1. 9. CIC2* Schwaiganger (Eliška Opravilová), 31. 8. – 1. 9. CIC* Immenhausen (Pavel Březina, Lucie Hlavatá, Jiří Maxera, Petr Myška, Gabriela Slavíková) a 13. – 15. 9. CIC* Langenhagen (Robert Pokorný).

Pozornost vozatajských příznivců je pro změnu upřena do slovenských Topoľčianek, kde se od 28. srpna do 1. září koná mistrovství světa dvojspřeží. Reprezentují nás na něm Martin Gössl, Jiří Nesvačil mladší, Radek Nesvačil a Josef Hrouda. Pořadatelé z Národního hřebčína Topoľčianky přinášejí na stránkách www.chmtopolcianky2013.sk nejen čerstvé informace, ale také přímý přenos veškerého dění. Pro spřežení toto ovšem není jedinou zahraniční zastávkou. Ve dnech 12. – 15. září budeme moci držet palce Jiřímu Nesvačilovi staršímu s jeho čtyřspřežím palce při závodech CAI-A4-W v Donaueschingenu.

Vytrvalostní jezdci zamíří kromě mosteckého Hipodromu také na závody CEI* v Rouvroy (Lucie Škábová) konané 8. září a ještě na CEI3* ve dnech 18. až 22. září do Šamorína. Jeden, zato významný výjezd budou mít i drezurní jezdci, a to na CDI-W do Wroclawi. V malé rundě by se dle nominativní přihlášky měli představit Petra Minářová s Dumontem a Fabrizio Sigismondi s Aproposem. V juniorských soutěžích budou startovat Sofie Brodová s Lissandrem a Martina Kučerová s Caletem.

Vůbec nejvíce budou tradičně cestovat za hranice skokoví jezdci. Na přelomu srpna a září budou probíhat mezinárodní závody kategorie CSI2* v Arezzo za účasti Nicoly Grünthalové, Ivany Hronové a Tiny Šalkové. Při CSICh/CSIU25 Babenhausen pak budeme ve stejný termín držet palce Nikoletě Germánové. Zatímco 5. – 8. září bude Lada Šobichová startovat na CSIYH Zandhoven, ve slovenském Pezinku se zúčastní CSI2* hned 22 českých skokanů. Ti si s sebou berou těžko uvěřitelných 56 koní a dle informace ze sekretariátu České jezdecké federace se tento počet ještě může zvýšit, jelikož zatím byla odeslána jen nominativní přihláška. Posledním skokovým závodem v září, který stojí za zmínku v seznamu hlavních jezdeckých událostí, je tradiční světový šampionát v Lanakenu. Jeho termín je 19. až 22. září a ani tam nebudou chybět naši jezdci a koně. Více informací na www.cjf.cz.