Aktuální čtveřice jezdců potenciálně postupujících do finále totiž má na ostatní velmi slušný náskok. Konkrétně je mezi čtvrtým Jiřím Skřivanem a pátým Alešem Opatrným rozdíl 17 bodů, a to není málo! Všichni ti, co tedy chtějí stále pomýšlet na finálovou účast, musejí zabojovat a uzmout co nejvíce bodů již nyní v západočeské metropoli. V posledním kvalifikačním kole konaném den před samotným finálovým kláním v Hořovicích na Berounsku by totiž eventuelní body nemuseli stačit i přes skutečnost, že v daném případě bude každému přiděleno o pět bodů více, než tomu bývá běžně během sezony. 

Zatímco nejlepší moravští jezdci Jiří Hruška a Zdeněk Žíla více jak 400 kilometrů dlouhou cestu do Plzně neabsolvují, druzí dva žhaví adepti na finálovou účast – Lucie Poláková a Jiří Skřivan – neponechají nic náhodě a své pozice si budou chtít pojistit dalšími body. Oběma se přitom již budou jiné body vyškrtávat, neboť do tabulky se započítává jen šest největších bodových zisků. Aby si polepšila Lucie Poláková, musí vybojovat více jak pět bodů, Jiří Skřivan případně oželí jen body dva.

Mezi finalisty jistě nebude chtít chybět Aleš Opatrný, který je již třetím rokem spoluorganizátorem finále na jeho domácím kolbišti v Hořovicích. Prozatím je na první nepostupové pozici se ztrátou 17 bodů na Jiřího Skřivana, ale již v minulosti ukázal, že i zdánlivě nemožné se dá na poslední chvíli zvládnout. Tento jezdec v sedle Zidande P se např. před několika málo dny blýskl na mistrovství Evropy v dánském Herningu, kde překonal jedno z kol bez shození, pouze s jedním trestným bodem za čas.

Kromě zmiňovaných jmen budou na sebe lákat velkou pozornost Jiří Luža a Jan Štětina. Tito dva plzeňští jezdci ze stáje Schneider budou mít v ochozech kolbiště jistě mnoho fanoušků povzbuzujících je v cestě za co nejlepším umístěním. Nad reálným startem v hořovickém finále ještě stále mohou uvažovat také další tradiční účastníci Skokového poháru České pojišťovny – Hana Pokorná a bratři Studničkovi.

Kromě vydatnějších dávek bodů ovšem musí kalkulovat i s případným neúspěchem svých konkurentů, nebo doufat, že se případně uvolní některá z pozic pro náhradníka těsně pod postupovou hranicí. O takových možnostech je však ještě před nadcházejícími závody předčasné kalkulovat.

Pohárové Velké ceně Plzně bude nejprve od pátku do neděle předcházet 11 rámcových soutěží. V pátek se začne dvoufázovým skákáním 100/110 centimetrů, pokračovat se bude na parkuru stupně L** a nejvyšší soutěží dne bude S**. Velmi podobně na tom bude sobotní program, kdy pouze dvoufázovka „povyroste“ na 110/115 centimetrů, L** bude rozdělené na samostatnou část pro jezdce do 18 let v Kolowrat Junior Cupu, kteří jej absolvují na styl. Po soutěži stupně S** bude následovat ještě ST** - Cena Plzeňského kraje.

Nedělní klání otevře Malá cena města Plzně na stupni S**, poté proběhne tradičně dílčí finále Equiservis Amateur Tour a závěrečná soutěž Kolowrat Junior Cupu. Nakonec se mohou diváci těšit na již zmiňovanou Velkou cenu Plzně na úrovni T** s dotací 80 tisíc Kč.

Čekání na ni jim zpříjemní mimo jiné i zajímavý doprovodný program. Pro děti budou připraveny navíc zábavné atrakce a zaskotačit si budou moci také na některý z hudebních doprovodů s maskotem Skokového poháru České pojišťovny – Kopýtkem. Předpokládané začátky soutěží jsou v pátek od 9.30 hodin a o víkendu již od 8.00 hodin.

Podrobnosti najdete na www.skokovypohar.cz.