Tato dvojice se ujala vedení hned po drezuře, kdy získala náskok zhruba dvou a půl bodu před Pavlem Vaňkem s Crazy Love 1. Do sobotního krosu ovšem jeho největší soupeř po prvním dni nenastoupil kvůli zdravotní indispozici jeho devítileté klisny. Vrtek si svoji vedoucí pozici s Diránem 1 upevnil i přes drobnou penalizaci za čas a navíc se posunul na druhé místo s Dallasem 1, s nímž prošel celou trať čistě a v čase. To se kromě něj povedlo již jen Radkovi Heidenreichovi mladšímu s klisnou Tiksi, čímž se posunul na třetí místo.

„Byla to fuška. Trasa byla poctivě změřena, a tak jsem musel dát veškerou energii, abych to s oběma koňmi stihl. Bohužel se to v jednom případě zcela nepodařilo, přestože jsem volil co nejkratší nájezdy, za každým skokem jsem okamžitě točil a snažil se cválat dopředu. S Dallasem jsem maximálně spokojen. Šel skvěle, odskakoval z dálky a nijak nezkracoval na překážkách. Diráno občas trochu koukal. Krizi měl v zadní části závodiště za vodou, ale podařilo se mi ho zdárně protlačit až do cíle,“ zhodnotil Lubomír Vrtek po sobotní zkoušce. I když na závěrečný parkur při loňské Zlaté podkově nemá dobré vzpomínky, tentokrát si věřil. „S parkurem je to u mě ošemetné, ale letos jsem měl při kvalifikacích Zlaté podkovy dva čisté parkury, tak mě to trochu uklidňuje. Doufám, že u mě tentokrát to sportovní štěstí bude stát,“ konstatoval.

Přestože s oběma svými koňmi dvakrát na parkuru zaváhal, celkové prvenství v mistrovské soutěži, do níž si zvolil pro poslední část Dirána, mu neuniklo a ve Zlaté podkově k tomu přidal i druhé místo s Dallasem 1. Kromě toho byl Diráno vyhlášen Zlatým koněm celého ročníku Zlaté podkovy. „Je to výborné, vůbec jsem nepočítal, že to svým kamarádům militaristům všechno vyberu. Byl jsem odhodlán na parkuru statečně bojovat, cválat dopředu, abych to nepřetaktizoval jako vloni. Naštěstí to nějak vyšlo a jsem za to šťastný,“ řekl krátce po slavnostním dekorování.

Stříbrnou medaili vybojovala bezchybným parkurem Barbora Pospíšilová s Bibou Classy. Třetí místo patřilo Robertovi Pokornému s Rodeo Au Heup, jenž se pokoušel obhájit mistrovský titul z roku 2012. Radko Heidenreich s Tiksi přišel o medailovou pozici mj. kvůli zastavení na jedné z překážek a po dalších dvou chybách.

Zajímavá situace nastala při dekorování Zlaté podkovy, kdy na 5. až 8. místě figurovala Radka Dvořáková s koňmi Damila, Oster, Porlana a Damon 2. Tato sedminásobná vítězka Zlaté podkovy se tak postarala pravděpodobně o další rekord, a to v počtu koní startujících v jedné soutěži Zlaté podkovy s jedním jezdcem. Kvůli tomu musel být dokonce v sobotu upraven program krosu a Dvořáková se dvěma svěřenci odstartovala již v průběhu Stříbrné podkovy, což je jedna z rámcových soutěží tohoto seriálu.

Zlatá podkova vrcholila v Humpolci také pro kategorii dvojspřeží, v níž obhájil svůj triumf z loňska Ladislav Jirgala. Ten tuto soutěž vyhrál již počtvrté – dříve to bylo v letech 1993 a 1996. Dusilovské závodiště však hostilo i další vozatajské soutěže. Dvojspřeží pony ovládla Monika Pospíšilová, jednospřeží Jan Exnar a čtyřspřeží Zdeněk Jirásek.

Kompletní výsledky najdete na www.zlatapodkova.cz.