„Nesmírně si vážíme toho, že si vedení firmy Morris ČL vybralo právě soutěž Zlatý oříšek Libereckého kraje jako projekt, který se pro letošní rok rozhodlo podpořit. Peníze, které získáme, použijeme pro podporu talentovaných dětí, které se do prvních dvou ročníků soutěže přihlásily. Chceme vytvořit grantový fond s jasnými pravidly, podle kterých budou moci děti, respektive jejich rodiče, o peníze žádat. Peníze pak použijí na úhradu výdajů spojených se zájmovou činností, ve které vynikají. Povede se nám tak dokonale naplnit cíl, se kterým jsme Zlatý oříšek Libereckého kraje odstartovali. Tedy systematická podpora talentovaných dětí,“ uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá.

Charitativní kalendář si nechává síť hotelů Morris fotit již několik let. Na jeho stránkách se objevují přední české celebrity, jako je například Gábina Partyšová, Veronika Chmelířová, Iveta Lutovská (Vítová), Veronika Nová. Hvězdy fotí bez nároku na honorář, výtěžek firma věnuje na dobročinné účely. V loňském roce podpořila například českolipský dětský domov.

Kalendář Morris 2014 bude laděný do černo-bíla, fotit jej bude jako již v minulosti fotograf Daniel Zahrádka. Dvanáct modelek se na fotografiích objeví společně se zajímavými uměleckými doplňky, svou účast v něm již potvrdila Gábina Partyšová. Fotit se začne koncem srpna, slavnostní křest proběhne 21. listopadu v Parkhotelu Morris v Novém Boru. Na křtu také starostka města Hana Moudrá převezme symbolický šek. „Děti budou moci o peníze žádat pravděpodobně od nového roku,“ upřesnila Hana Moudrá.

Regionální kolo celostátní talentové soutěže Zlatý oříšek, tedy Zlatý oříšek Libereckého kraje, se poprvé konal v roce 2012. Jeho cílem je především upozornit na talentované děti v regionu, dát jim mediální prostor a umožnit městům, ze kterých děti pocházejí, nastartovat užší spolupráci a podporu. Nad akcí převzal záštitu hejtman Libereckého kraje Martin Půta i starostka České Lípy Hana Moudrá.

Soutěž nemá žádné kategorie, může se do ní přihlásit jakýkoli chlapec, dívka či dětský kolektiv ve věku od 6-14 let. Přihlášky mohou na webu www.zlatyorisek.cz/libereckykraj podávat až do 7. září. Z 15 finalistů, kteří se představí na finálovém večeru 22. září v České Lípě, vzejdou tři vítězové, kteří automaticky postupují do celostátního kola. Kromě originální ceny ptáčka, který drží zlatý oříšek v zobáčku, získá každý z vítězů 25 tisíc korun jako finanční odměnu. Kromě tří vítězů se ještě vybírá jeden z účastníků finále, který bude oceněn zvláštní cenou starostky města Česká Lípa.

Do odborné poroty, která vybere vítěze, letos zasednou známé osobnosti spojené s Libereckým krajem. Mezi nimi nebude chybět Miss ČR 2002 Kateřina Průšová, rapper Lipo, mistryně Evropy v plavání Petra Chocová, či tanečnice známá ze StarDance Tereza Bufková.