Z výsledků průzkumu vyplývá, že je v Česku potřeba zvýšit povědomí rodičů o možných rizicích internetu a nabídnout jim návody, jak se s problematikou vypořádat. „Neznamená to však, že je potřeba dětem internet zakazovat. Pokud jsou děti příliš omezovány, nestanou se tak vůči rizikům odolnější, naopak ztratí možnost využívat příležitostí online světa. Podstatné je, aby se rodiče zajímali, co jejich děti na internetu dělají, uměli jim poskytnout pomoc a ještě lépe je naučit, jak rizikům předcházet a bránit se,” radí vedoucí českého výzkumného týmu a psycholog David Šmahel.

Rodiče českých dětí používají různé strategie při komunikaci s dětmi o online světě, ve srovnání s evropským průměrem jsou spíše aktivní a právě na zakazování příliš nevěří. „V mnohých médiích se dnes píše o internetu jako o strašákovi a že se tam děti denně setkávají s kyberšikanou, sexuálními materiály či cizími lidmi. Rodiče by se však neměli nechat odradit, rizika sice existují, ale pokud se dítě umí na internetu pohybovat, není riziko velké,“ uvádí Šmahel.

Nejrestriktivněji přistupují k pohybu svých děti na internetu rodiče v západoevropských a jihoevropských zemích, jako je Francie, Německo či Itálie. Nejaktivnější v komunikaci s dětmi o jejich online aktivitách jsou tradičně rodiče v severní Evropě - v Norsku nebo Irsku.