Tuto podívanou si nenechalo ujít na dva tisíce návštěvníků, kteří zcela zaplnili ochozy ptýrovského kolbiště. Ještě před tím, než se na start parkuru stupně obtížnosti ST** s výškou překážek 145 centimetrů postavilo přes 60 účastníků, mohli krátce po 21. hodině vidět kromě vystoupení trubačů i pekelnou fireshow. Pak již začalo skokové klání, jehož průběh se neplánovaně protáhl. Zhruba v polovině startovního pole totiž došlo k cca 45minutovému výpadku elektrického zdroje, a tak se část areálu zahalila do tmy. Osvětlená zůstala jen zhruba polovina kolbiště napájená z dieselového agregátu, a to bohužel nedostačovalo k plynulému pokračování soutěže. Základní kolo tak skončilo až po půl jedné a finále, do něhož postoupilo 12 bezchybných, začalo v 1 hodinu a 10 minut. Po dvou koních měli v závěrečné fázi závodu Zdeněk Žíla a Jiří Hruška.

Vše bylo zcela otevřené a z tuctu úspěšných mohl vyhrát doslova kdokoliv. Hned první nastupující Jiří Hruška s Mr. Voxem Agromarket H+B dokončil i finálové kolo bez penalizace, čímž dostal své soupeře více pod tlak. Ti pak jednou či vícekrát chybovali a prvním, kdo zopakoval bezchybný výkon, byl pro změnu opět Jiří Hruška, tentokrát s valachem Espri 2. Jejich čas byl ovšem výrazně pomalejší a stačil tedy jen na průběžnou druhou příčku. Záhy však pořadím zamíchal slovenský reprezentant Radovan Cibere s Dollarem Look. Ten se po precizní jízdě v čase 48,95 ujal vedení a již jen dva jezdci na tom mohli něco změnit. Zdeněk Žíla s Patendrem si nejprve vybral dávku štěstí, kdy se břevno na jedné z překážek jen tak tak udrželo v hácích. Krátce poté ale přišlo zastavení s porušením profilu překážky. Žíla raději další pokračování vzdal a skokem mimo pořadí se nechal eliminovat. Poslední na startu, Jiří Luža s Land Rebelem-S, dvakrát chyboval a z prvenství se tudíž mohl radovat Radovan Cibere. „Vzhledem k pokročilé hodině to byl dnes od všech heroický výkon. Základní kolo jsem absolvoval bez penalizace trochu se štěstím a pro finále jsem měl výhodu, že jsem nastupoval až téměř na konci. Podle toho jsem zvolil taktiku, a ta vyšla. Soutěž, která končila kolem druhé hodiny ranní, kdy běžně spím, jsem ještě nezažil a snad se to často opakovat nebude. Nic méně, bylo to skvělé zpestření a pořadatelům patří velké poděkování za to, co si pro závodníky i diváky připravili,“ shrnul Radovan Cibere.

Druhé i třetí místo tedy ukořistil Jiří Hruška a získal také plný počet 15 bodů do pohárového žebříčku. Body totiž nemohou sbírat jezdci se zahraniční licencí. „Musím říct, že dnešní parkur byl nejen dobře nasvícen, ale i velmi dobře postaven. Všechny distance byly pravidelné a polský stavitel Lukáš Jankowski kurz připravil tak, aby to bylo napínavé až do konce. Na parkuru bylo sice jedenáct překážek, ale nejtěžší byla až ta dvanáctá – a tou byl čas. Bylo opravdu těžké se vtěsnat do limitu a mnoha účastníkům se to buď nepodařilo, nebo ve snaze rychlé jízdy chybovali,“ zhodnotil Jiří Hruška, jehož stejně jako mnohé další čeká jen po několika málo hodinách další Velká cena – v tomto případě však již za denního světla. Hruška bude mít oproti některým výhodu, že v ní bude startovat se svojí stájovou jedničkou Aristem Z, jenž v sobotu absolvoval jen tréninkový start a bude tak na nedělní odpoledne plný sil. Velká cena Ptýrova začne již ve 14.00 hodin, což je sotva půldenní odstup od závěrečného dekorování předešlé pohárové soutěže.

V sobotu přes den proběhly tři rámcová klání. Největší pozornost na sebe poutal Kolowrat Junior Cup pro jezdce do 18 let, jenž se jel na styl. Nejvyšší známku obdržel od rozhodčích Jiří Tměj v sedle Žillien Taurus Trans. „Jsem moc rád, že se mi v Kolowrat Junior Cupu dařilo stejně jako předešlý den. S klisnou Žillien mě to těší dvojnásob, neboť parkur na stupni L** šla jen párkrát – je teprve pětiletá,“ spokojeně uvedl Jiří Tměj.

Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz.