Tento dlouhodobě nejlepší český vozataj v tzv. „singlech“ se ujal s koněm GSS Farina XXXVIII-57 vedení hned po drezurách, při nichž si vytvořil poměrně slušný náskok od soupeřů. Přestože jej v maratonu překonala lepším výkonem Alena Brixová s Aprílem Oseckým, jednalo se jen o velmi těsný bodový rozdíl a do závěrečného parkuru Exnar nastupoval s luxusním náskokem tří chyb. Balonek z kuželů spadl pouze při jednom průjezdu brankami, a tak Exnar zaslouženě zvítězil při mistrovství České republiky již potřetí v řadě! Nutno však podotknout, že v roce 2010 se republikového šampionátu neúčastnil a o rok dříve jej překonal pouze Polák Bartolomiej Kwiatek. Tehdy totiž ještě byla účast zahraničních účastníků v mistrovských soutěžích přípustná.

Celkově druhé místo letos obsadil Libor Kurka s Oktávou 1. Tomu sice nevyšla úvodní drezura, v maratonu byl ovšem již třetí a parkur dokonce vyhrál, jelikož jej jako jediný dokončil bez penalizace. Zmíněná Alena Brixová v součtu obdržela 121,58 bodů, a tento výsledek jí postačil na bronzovou medaili.

Jak již bylo řečeno, nejnapínavější průběh měla kategorie dvojspřeží. Favoritů bylo hned pět a právě obhájce titulu byl po drezuře až pátý v pořadí. S těsným náskokem vedl Josef Hrouda před Jiřím Nesvačilem mladším a minimální bodové rozestupy si drželi i Ladislav Jirgala a Radek Nesvačil. V sobotu se však stalo něco, co nikdo nečekal. Radek i Jiří Nesvačilovi převrátili své kočáry v překážce číslo 4 a oběma se tato kolize přihodila na stejném kůlu u jednoho z průjezdů. V případě Radka bohužel koně zazmatkovali a oba dva se poroučeli k zemi. Spřežení muselo být za asistence pořadatelů rozpřaženo, což znamenalo vyloučení. Jiří Nesvačil s přísedícím pohotově dostali kočár zpět na kola a i přes 60bodovou penalizaci mohli v soutěži pokračovat. Každopádně poslední pozici namísto boje o medaile tím měli v podstatě jistou.

Martin Gössl, jenž jel maraton v osmiminutovém intervalu před Radkem Nesvačilem, se nenechal ničím znervóznět a hned ve třech překážkách dosáhl nejlepšího výkonu. Dařilo se mu i v dalších čtyřech a v sobotní zkoušce tak nenašel přemožitele. Ačkoliv po dvou dnech mu na vedoucího Josefa Hroudu stále scházely necelé dva body, bylo jasné, že každá chyba na parkuru bude mezi těmito dvěma závodníky měnit pořadí. Zatímco Gössl zaváhal jen dvakrát a dojel v čase, Josef Hrouda nasčítal dohromady 12,92 bodů. Bylo jasné, že se tím připravil o prvenství. Na stříbro mu to stále ještě stačilo, neboť třetí Ladislav Jirgala měl o více jak 8 bodů více.

U kategorie čtyřspřeží se dá s trochou nadsázky konstatovat, že byly karty dopředu rozdány. Třem startujícím stačilo k zisku medaile dokončit kompletní soutěž a jednoznačným favoritem byl Jiří Nesvačil. Naopak Jan Jelínek svojí účastí v první řadě zajišťoval, aby mistrovská soutěž v této královské disciplíně spřežení vůbec mohla proběhnout. Její náročnost je totiž velmi limitující na četnost startovního pole. Jiří Nesvačil se stal způsobem START – CÍL po třech letech mistrem České republiky. V roce 2011 byl totiž druhý za Petrem Vozábem a v roce 2012 na mistrovství nestartoval.

Kompletní výsledky najdete na www.sprezeni-cjf.cz. Půlhodinový sestřih připravuje Česká televize na program ČT Sport v pátek 9. srpna 2013 od 18.35 hodin. Následně proběhnou ještě tři reprízy a pořad bude po premiéře k vidění i na internetovém vysílání ČT.