O sady medailí České jezdecké federace se utká celkem 26 soutěžících ve třech kategoriích. Bohužel v pony dvojspřeží se přihlásili pouze dva účastníci – Monika Pospíšilová a Jan Kořínek. Proto budou závodit pouze v nemistrovské soutěži, která je zařazena do Českého poháru v jízdě spřežení pro rok 2013. Body do zmíněného poháru budou sbírat i účastníci mistrovských kategorií. Dále bude připravena ještě otevřená soutěž jednospřeží pro jezdce bez kvalifikace na MČR a pro ty, kteří mají nahlášené druhé koně.

Nejobsazenější kategorií je právě jednospřeží, v níž bude obhajovat loňské zlato Jan Exnar. Ten stejně jako před rokem zapřáhne koně GSS Farina XXXVIII-57 a v otevřeném závodě se představí ještě s Favory Coppelia XV-42. V tomto roce mu bude v boji o medaile konkurovat čtrnáct soupeřů. V případě prvenství si jezdec sáhne na zlatý hattrick. Vedle loňské výhry v Kladrubech totiž získal titul i v roce 2011 v Bolehošti – Lipinách.

V kategorii dvojspřeží v Kladrubech nad Labem kraloval Martin Gössl. Ani ten nebude chybět na startu letošního mistrovství. V jeho sestavě jsou nejen Pluto Peppolina-1 a Pluto Aquila-1. Třetím (rezervním) koněm je Pluto Pepolina-2. Gössl dosáhl na titul nejen v roce 2012, ale i v roce 2010 ve středočeských Semicích. Mistrovství ČR 2011 nepatřilo pro něj mezi ty vydařené, jelikož skončil až desátý. Největší smůlu ovšem měl letos v červenci při mezinárodních závodech CAI-A v Nebanicích, kde jej o přední příčky připravil karambol v posledním průjezdu poslední překážky maratonu a skončil nakonec až dvaadvacátý.

Na mistrovství v Polici nad Metují si tak bude chtít jistě spravit chuť. Navíc se bude jednat o důležitou přípravu na mistrovství světa dvojspřeží pořádané 28. srpna až 2. září v Topoľčiankách. Tam budou Českou republiku reprezentovat kromě Martina Gössla, Jiří Nesvačil mladší, Radek Nesvačil a Josef Hrouda. Náhradníkem pro světový šampionát je pak Ladislav Jirgala. Samozřejmě nikdo z této zmíněné pětice nebude na republikovém mistrovství chybět a mezi nimi se s největší pravděpodobností rozhodne o držitelích medailí.

V soutěži čtyřspřeží budou o titul soupeřit tři „týmy“. Klání se odehraje bez vloni zlatého Josefa Hroudy, který se v této sezoně se svými koňskými svěřenci ze zmíněných důvodů plně zaměřuje na dvojspřeží. Naopak po loňské pauze si republikový šampionát nenechá ujít Jiří Nesvačil starší. Ten vedle mnoha zahraničních úspěchů dosáhl na titul mistra České republiky v Semicích v roce 2010. O rok později skončil za Petrem Vozábem stříbrný. Ten však letos nezávodí. O cenné kovy se tak s Jiřím Nesvačilem podělí Zdeněk Jirásek a Jan Jelínek.

V Polici nad Metují se začne závodit v pátek, a to tradičně drezurou. Po ní čeká jezdce v sobotu maraton a poslední rozhodující částí je nedělní parkur mezi kužely. Tam již půjde o všechno a po dojetí bude jasné, kdo se stane mistrem České republiky pro rok 2013. „V sobotu a v neděli program začíná v 10 hodin, pouze v pátek odstartuje první spřežení již v 9 hodin,“ upřesnil hlavní pořadatel závodů Karel Nývlt.

Podrobnosti najdete na stránkách www.skfagone.cz a www.sprezeni-cjf.cz.