Barbora Závadová se v Barceloně zaměřuje na dlouhou polohovku, ale o semifinále se pokoušela i na kratší dvoustovce. Ostravská závodnice se ve své rozplavbě dostávala na motýlkářském úseku postupně do tempa, aby se ve znakařské části protlačila do vedení. O něj sice na prsařském úseku přišla, ale v závěru mohutně finišovala a doplavala druhá.

Závadová vylepšila své letošní maximum na 2:14,98 a za postupem zaostala přesně o sekundu. Za svým vlastním českým rekordem z roku 2011 pak o rovných devět desetin. V konečném pořadí se dělí o 24. místo. Po závodě řekla Závadová reportérovi Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu Michalu Jurmanovi: „Já jsem spokojená, je to necelou vteřinu za osobákem a chtěla jsem se dostat pod 2:15, což se mi podařilo. Navíc mi hodně lidí letos říkalo, že tahle sezóna nebude stát za nic, ale nakonec to tak není.“

Zklamán nebyl ani Petr Bartůněk na 100 m prsa. I jemu se povedlo zaplavat nejlepší letošní čas 1:01,64 a skončit v rozplavbě na 2. příčce. V součtu všech rozplaveb obsadil 32. pozici a do semifinále neprošel. Bartůněk navíc dosáhl svého maxima v „textilních“ plavkách a mohl být se svým časem spokojen. Přesto ale našel ve svém výkonu rezervy. „Byly tam některé celkem výrazné chyby. Takové dvě až tři desetiny byly schovány na výjezdu po startu a po obrátce, tam jsem strašně ztratil,“ svěřil se Bartůněk Radiožurnálu.

Na nejkratší motýlkářské trati na 50 metrů startoval Tomáš Plevko. Plavec ze Žatce měl velmi těžký úkol a nakonec registruje výsledková listina jeho jméno na 40. místě s časem 24,71. Bez postupu zůstala i mužská štafeta na 4x 100 volný způsob. Čtveřice ve složení Šefl, Plevko, Zikmund a Verner dohmátla v čase 3:20,12 jako sedmá a v celkovém pořadí skončila třináctá. Nejrychleji zvládl svůj úsek Martin Verner za 49,18.