Pro všechny zájemce je služba zcela zdarma. Čím více lidí se do aukce přihlásí, tím větší úspory za elektřinu a plyn bude možné získat. Stačí doručit na radnici kopie smluv se současnými dodavateli elektřiny a plynu (případně dodatky smluv) a také roční vyúčtování spotřeby. Zbytek už zařídí pracovníci firmy Marandis (www.marandis.cz), kterou město uspořádáním aukce pověřilo. Na radnici proto vzniklo kontaktní místo, kde Marandis jednotlivé zájemce eviduje a rovněž v e-aukci bude zastupovat.

„Momentálně sbíráme od lidí podklady, zájem je velký, do e-aukce se nám hlásí desítky lidí, a to ať domácností či firem, kteří chtějí ušetřit za plyn či elektřinu nebo za obě dvě komodity. Obrovskou výhodou je, že se lidé před samotnou aukcí k ničemu nezavazují. Případnou smlouvu s dodavatelem podepíší až na základě vysoutěžené ceny. Garantujeme jim, že po dobu dvou let se jim nezvýší ceny za energie. Bezplatně jim zprostředkuje výhodnější ceny energií a vyřídíme za ně administrativu spojenou s přechodem k novému dodavateli, a to bez skrytých poplatků či sankcí ve smlouvě,“ doplnila Eva Anders ze společnosti Marandis.

Sběr přihlášek měl skončit ve středu 24. července, ale kvůli velkému zájmu Marandis uzávěrku přihlášek ještě prodloužil, a to až do čtvrtku 1. srpna. Pracovníka Marandisu zastihnou zájemci na radnici ještě v pondělí 22. 7. a ve středu 24. 7. od 13 do 17 hodin, v přízemí radniční budovy B, v kanceláři číslo 107. Další dva mimořádné termíny, kdy se do e-aukce mohou přijít na radnici osobně přihlásit jsou v úterý 30. července a ve čtvrtek 1. srpna vždy od 10 do 15 hodin. Kdo osobní návštěvu na radnici nestihne, anebo nechce čekat ve frontě, stačí podklady naskenovat či nafotit a odeslat je e-mailem na adresu energie@marandis.cz. Informace a dotazy k e-aukci jim zodpoví pracovnice Marandisu Eva Anders rovněž na telefonních číslech 777 344 341 či 596 092 299.

Samotná e-aukce se uskuteční v polovině srpna a uzavírání smluv bude probíhat od září. Nové ceny budou platit dva roky s garancí neměnné ceny. Po uplynutí dvou let mohou občané smlouvu ukončit a opět si zvolit dodavatele elektřiny a plynu podle svého výběru.

„Hlásit se do e-aukce mohou nejen Bohumíňáci, ale i lidé z okolních měst a obcí, jejichž město e-aukce na energie nepořádá nebo se do ní jen nestihli zapojit. Vůbec nezáleží na tom, jestli bydlí v bytech či rodinných domech a jestli plynem topí či na něm jen vaří. E-aukci mohou využít také bytová družstva, živnostníci i firmy. Levnější plyn či elektřinu je možné v e-aukci získat třeba i pro svou nemovitost v jiném městě, klidně na opačném konci republiky,“ uvedl Marek Sobaniec z majetkového odboru bohumínské radnice.

Elektronickou aukci pro Bohumín uspořádá společnost Marandis, která vzešla z výběrového řízení. Jednu aukci uspořádá pro holding města a jeho společnosti a druhou aukci pak pro obyvatele. „Domácnosti jsou oproti městu a jeho organizacím v nevýhodě. Jako jednotlivci mají mnohem nižší objemy energií, a tím pádem těžší vyjednávací pozici. Když se však podaří spojit co nejvíce domácností a odběrných míst dohromady, tak jejich společný objem energií je pro dodavatele natolik zajímavý, že jim nabídnou levnější ceny a v dražbě o nové klienty bojují. Proto čím více se nás do e-aukce zapojí, tím lepší získáme cenu,“ dodal starosta Bohumína Petr Vícha.