Na stavbě se intenzivně pracuje. „Momentálně dokončujeme první z pěti podlaží. Do měsíce dokončíme i betonový monoblok s točitou rampou, která nahradí schody a bude mírně stoupat po obvodu stěn válce. Takže expozici plně zpřístupníme i pro handicapované, a to nejenom výtahy,“ říká Pavel Coufal, ředitel obecně prospěšné společnosti LABYRINT BOHEMIA, která bude SC iQLANDIA provozovat.

Dosud se proinvestovalo 100 milionů korun. Na výstavbu je z rozpočtu vyčleněno celkem 220 milionů korun, zbytek peněz padne na pořízení exponátů a vybavení. Celý projekt je financován z evropského programu Výzkum a vývoj pro inovaci. „Kde to jde, nezakrýváme technologie ani stavební prvky, rozvody elektřiny, ventilace nebo tepelná čerpadla zůstanou viditelná. Návštěvníci budou moci toky veškerých energií v budově pozorovat prostřednictvím velkých obrazovek,“ vysvětluje Miluše Suchardová, architektka stavby.

Moderní planetárium uprostřed Liberce

Liberecká iQLANDIA se navíc zapíše na mapu evropských planetárií a představí i světovou technickou špičku – digitální projekci na kulovou plochu ve 3D. „Z pohodlí sklopených sedaček budou návštěvníci sledovat oblohu, planety, pořady o zrodu vesmíru, ale i další programy s astronomickou a přírodovědnou tematikou,“ upřesňuje Pavel Coufal.

Stavbu o rozloze 10 000 m čtverečních, která se nachází v brownfieldu bývalé liberecké Desty, koncipovali autoři Miluše Suchardová a Jiří Palas tak, aby měla minimální náklady na energie. Budova bude vytápěna tepelnými čerpadly a část energie dodá vlastní solární elektrárna. Prostory ochladí jedinečným systém betonových stropů, unikátní je i technologie leštěného asfaltu v podlahových krytinách, což je v Evropě naprostá novinka.

SC iQLANDIA v číslech:

  • Celková investice: 400 milionů Kč
  • Počet exponátů: 355
  • Plocha: 10 000 m2
  • Očekávaný počet návštěvníků: 250 – 300 000 ročně
  • Očekávaný počet pracovních míst: cca 50
  • Datum otevření: 28. 3. 2014