Na náměstí T. G. Masaryka se s napojováním finišuje a nové rozvody a ústřední topení dostává dohromady patnáct bytů a tři nebytové prostory. Náklady na připojení jsou 1,2 milionu korun. V Nerudově ulici v blízkosti hřbitova se připojuje 77 bytů v šesti domech.

„Momentálně jsme v polovině celé akce. Někteří nájemníci, kteří mají v bytech ještě původní koupelny z padesátých let, se dočkají nových. Ty město na své náklady upraví díky budování vnitřních rozvodů teplé vody. S dodávkou teplé vody mohou nájemníci počítat asi týden od odstávky, topit se začne v topné sezóně,“ řekla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic s tím, že napojení téměř osmdesátky bytů by mělo být na konci prázdnin hotovo a přijde na pět milionů korun.

Obyvatelé Janáčkovy ulice čekají ještě rozsáhlejší přestavby než ty v Nerudově ulici. V jejich jednopokojových bytech bez koupelen se změní téměř vše. Proměnou za více než 11 milionů korun prochází od června do září šedesátka bytů. Stejně jako v Nerudově ulici se v bytech budují rozvody ústředního topení a teplé vody.

„Byty v současném stavu neodpovídaly bydlení 21. století. Jsou totiž bez koupelen, vanu či sprchový kout mají zdejší obyvatelé v jediné obytné místnosti. Díky napojování dojde k velmi razantní změně. Využije se prostoru schodištní lodžie, z níž v bytech vznikne koupelna se sprchovým koutem. V místech původní vany či sprchy pak umístíme nově kuchyňskou linku,“ upřesnila Jana Fonioková z odboru rozvoje a investic. Kromě toho se v bytech upraví i rozvody studené vody, elektřiny a některé z nich dostanou i novou podlahu či dveře. „Nájemníci se musí připravit na to, že se jejich byt změní na měsíc ve staveniště. Zatím jsou lidé trpěliví, ví, že se jim zlepší kvalita bydlení. Kompletní přestavba se dotkne většiny bytů, jen v sedmnácti z nich se budou realizovat pouze rozvody ústředního topení. Jejich obyvatelé si tak razantní změnu nepřáli a my jsme jim vyšli vstříc,“ dodala Jana Fonioková.

Město vlastní 4,4 tisíce bytů, na teplovod je momentálně napojeno 71 procent z nich, tedy přes 3100 bytů. Napojování městských domů s plynovými gamaty či kotly v centru Bohumína na teplovod má město naplánováno na tři roky. Dohromady by se v letech 2013 až 2015 mělo napojit 658 městských bytů. Náklady na připojování radnice odhaduje na téměř 70 milionů korun. Po jejím dokončení by na teplovod mělo být napojeno téměř 88 procent městských bytů. Výstavbu horkovodu za 500 milionů korun plně financovala ČEZ Teplárenská.