Ti totiž obsadili hned tři nejvyšší příčky. Vedení se ujal domácí Martin Gössl, který se pokouší o obhajobu loňského celkového prvenství. Zatímco před rokem v drezurní úloze zvítězil s 50,82 body, letos mu k tomu stačilo 51,07 bodů. Na druhého Jiřího Nesvačila mladšího má náskok více jak dvou bodů, jelikož tento reprezentant Národního hřebčína Kladruby obdržel známku 53,70. S těsným rozdílem je za ním Josef Hrouda ohodnocený 53,82 body.

Nejen pro tyto tři jmenované bude velmi důležité, aby se jim stejně dobře dařilo i v sobotu, neboť právě v tento den by mělo padnout definitivní rozhodnutí o složení české ekipy pro blížící se mistrovství světa dvojpřeží pořádané na přelomu srpna a září v Topoľčiankách. V první desítce z českých reprezentantů figurují ještě Ladislav Jirgala, jenž je s 54,27 body šestý, a hned za ním pak následuje Radek Nesvačil s rozestupem pouhých 32 setin bodu.

Vrcholem dne byla drezurní úloha čtyřspřeží. V ní nenašel přemožitele velký favorit z Maďarska – József Dobrovitz, jemuž rozhodčí přiřknuli známku 44,60. Spokojen může být i jeho József Dobrovitz junior. Ten na otce ztrácí 8 bodů a je průběžně pátý. Druhá a třetí pozice před sobotní nejnáročnější částí závodu patří německým zástupcům – Georgovi Von Steinovi se 46,90 body a Michaelu Brauchlemu se 49,38 body.

Většina diváků v ochozech však nejvíce držela palce jedinému domácímu účastníkovi v této královské kategorii – Jiřímu Nesvačilovi staršímu. Za svůj výkon si vysloužil 53,86 bodů znamenajících 8. řádek dílčí výsledkové listiny. „Jsem moc spokojen jak s předvedením koní, tak s bodovým ohodnocením. Jen náruční kůň vepředu nechodil úplně podle představ, a tak zítra udělám menší změny v sestavě koní,“ prozradil Jiří Nesvačil. Po prohlídce terénních překážek v maratonu byl s přípravou tratě spokojen, a tak budeme zvědavi, zda se mu podaří probojovat se o nějakou tu příčku výš. „Trať je postavená pěkně. Myslím, že překážky nejsou tak technické, jako vloni. Snad se nám tedy bude dařit,“ doufá Nesvačil.

První spřežení se postaví na start sobotního maratonu již v 9.00 hodin a poslední až krátce po 16. hodině. Zejména pro rozhodčí to tak bude velmi nároční den. Diváci se mohou těšit na bohatý doprovodný program, který jim den strávený na nebanickém závodiště maximálně zpestří. „Návštěvníci si budou moci vyzkoušet svezení na koních i v kočáře, hudební vystoupení i další atrakce určené především pro laickou veřejnost. Vstupné je zdarma, takže se budeme těšit na početnou návštěvnost,“ zve hlavní organizátor závodů Miloslav Šimáček.

Podrobnosti najdete na stránkách www.nebanice.com a www.sprezeni-cjf.cz.