„Tento ročník je již třetí v řadě a od jednodenního závodu při prvním ročníku, přes dvoudenní a třídenní závody v rámci druhého ročníku, jsme se letos rozhodli uspořádat navíc i mistrovství republiky juniorů a mladých jezdců s tratí dlouhou celkem 108 kilometrů. Konkrétně mistrovská soutěž se pojede v neděli a završí tak celé závody,“ sdělil za Jezdeckou společnost Hrdina Borotín hlavní organizátor akce Antonín Hrdina.

„Začínáme již v pátek 5. července hobby soutěží a také prvními částmi dvoudenních soutěží,“ zmínil dále pořadatel. Ty se uskuteční celkem dvě, a to se vzdálenostmi 50 + 58 kilometrů (soutěž S) a 75 + 66 kilometrů (soutěž ST). Na druhý úsek se jezdci vydají v sobotu. „Druhý závodní den nás čeká asi nejvíce nabytý program. Pojedou se národní soutěže a také pony soutěže ve dvou kategoriích – tou první jsou pony s kohoutkovou výškou do 120 centimetrů a děti do 8 let, druhou pak pony a velcí koně s dětmi do 12 let.“ Kromě soutěží na stupních obtížnosti Z až S se budou konat od 17 hodin zkoušky základního výcviku jezdce pro endurance. V neděli se přihlášení jezdci utkají o co nejlepší umístění na trasách úrovní S, ST (YJ) a ST.

O závody je velký zájem a přihlášku poslalo více jak 100 jezdců, z toho do mistrovské soutěže je přihlášeno 9 dvojic. „O obhajobu mistrovského titulu se pokusí Karolína Pflugová, a to v sedle koně Split. Konkurenty jí mimo jiných budou Táňa Terberová s Kánonem či domácí Jana Smetanová s Derisem a další,“ uvedl Antonín Hrdina. Připomeňme, že v loňském roce se mistrovství ČR pro kategorie junioři a mladí jezdci uskutečnilo v polovině června v Mikulově. Nejrychlejší jízdu předvedla a zlatou medaili získala Karolína Plugová s koněm Karsen 1, pro kterou to bylo druhé zlato v řadě za sebou. Druhá tehdy skončila Natálie Terberová s Joulikem de Villeneuve a pro třetí místo si dojela Martina Drásalová s Predátorem.

V Borotíně se letos vedle oficiálních závodů se uskuteční hned čtyři hobby soutěže. V pátek se přihlášení vydají na trať hobby ZM, v neděli je pak v plánu start hobby Z. Novinkou je hobby soutěž ZM v zápřeži, kterou pořadatelé vypsali na páteční den. „Zatím máme přihlášená tři spřežení, která by měla absolvovat trasu dlouhou 25 kilometrů,“ upřesňuje Antonín Hrdina.

Pamatováno je i na kulturní část akce. Sobota bude zakončena živou hudbou kapely Pittband a vystoupením místních tanečníků country tanců tzv. „Borowesterndance“. Pro děti bude během soutěžních dní připravena trampolína, svezení na pony a v zápřeži.

Více o jezdeckých soutěžích ve vytrvalosti najdete na www.vytrvalost.com.