„Do e-aukce se mohou hlásit všichni obyvatelé Bohumína, vůbec nezáleží na tom, jestli bydlí v bytech či rodinných domech a jestli plynem topí či na něm jen vaří. E-aukci mohou využít také bytová družstva, živnostníci i firmy, ušetřit mohou opravdu všichni. Primárně je sice určena pro Bohumíňáky, ale přihlásit se do ní mohou i lidé z jiných koutů republiky, kteří mají zájem o levnější energie a jejichž město e-aukce na energie nepořádá nebo se do ní jen nestihli zapojit. Mohou to být třeba i rodinní příslušníci Bohumíňáků, jejich kamarádi či známí, kteří v Bohumíně vůbec nebydlí, ale chtějí platit méně za energie. Levnější elektřinu či plyn mohou Bohumíňáci získat třeba i pro svou nemovitost v jiném městě, klidně na opačném konci republiky. Na tom, odkud člověk je a kde se byt či nemovitost nachází, vůbec nezáleží,“ uvedl Marek Sobaniec z majetkového odboru bohumínské radnice.

Elektronickou aukci pro Bohumín uspořádá společnost Marandis, která vzešla z výběrového řízení. Jednu aukci uspořádá pro holding města a jeho společnosti a druhou aukci pak pro obyvatele. „Domácnosti jsou oproti městu a jeho organizacím v nevýhodě. Jako jednotlivci mají mnohem nižší objemy energií, a tím pádem těžší vyjednávací pozici. Když se však podaří spojit co nejvíce domácností dohromady, tak jejich společný objem energií je pro dodavatele natolik zajímavý, že jim nabídnou levnější ceny a v dražbě o nové klienty bojují. Proto čím více se nás do e-aukce zapojí, tím lepší získáme cenu,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Celá akce probíhá pod záštitou města, a proto na radnici vznikne také kontaktní místo zprostředkovatelské společnosti Marandis. Ta bude jednotlivé zájemce evidovat a s jejich souhlasem je bude v dražbě také zastupovat. Pracovníka Marandisu zastihnou lidé od 1. do 24. července každé pondělí a středu od 13 do 17 hodin, v přízemí radniční budovy B, v kanceláři číslo 107. Informace a dotazy k e-aukci jim zodpoví pracovnice Marandisu Eva Anders na telefonních číslech 777 344 341 či 596 092 299 nebo e-mailu energie@ marandis.cz. Na tuto adresu je možné zaslat elektronicky také podklady a žádost o účast v e-aukci.

Ten, kdo se do e-aukce přihlásit, musí přinést či poslat mailem kopie smluv se současnými dodavateli elektřinu a plynu, včetně všech případných dodatků a obchodních podmínek, a rovněž i kopii ročního vyúčtování spotřeby. Na kontaktním místě pak lidé podepíší s firmou dohodu o zastupování v dražbě. To ale ještě není smlouva na dodávku energií. Tu lidé mohou, ale také nemusí, podepsat až po uskutečnění e-aukce, když už bude jasné, kolik na energiích u nového dodavatele ušetří. „Lidé se až po výsledku dražby budou moci rozhodnout, zda smlouvu uzavřou či nikoli. Garantujeme, že po dobu dvou let se jim nezvýší ceny za energie. Bezplatně jim zprostředkuje výhodnější ceny energií, vyřídíme za ně administrativu spojenou s přechodem k novému dodavateli, a to bez skrytých poplatků či sankcí ve smlouvě,“ doplnil Martin Anders ze společnosti Marandis.

Samotná e-aukce se uskuteční v polovině prázdnin a uzavírání smluv bude probíhat od září. Nové ceny budou platit dva roky, a to od 1. ledna 2014, s garancí neměnné ceny energií. Po uplynutí dvou let mohou občané smlouvu ukončit a opět si zvolit dodavatele elektřiny a plynu podle svého výběru.

„Už teď varujeme naše obyvatele před podvodníky a podomními prodejci. Je docela možné, že elektronická aukce pod záštitou města zburcuje dealery alternativních dodavatelů energií. Mohou vyrazit byt od bytu a i přes zákaz podomního prodeje se snažit na poslední chvíli přesvědčit domácnosti ke změně dodavatele energie. Není vyloučeno, že se uchýlí i ke lsti a budou lživě tvrdit, že pracují pro město. Lidé by proto měli být velmi ostražití, aby jim nenaletěli. Pracovníci Marandisu domácnosti osobně navštěvovat nebudou, svého zástupce budou mít pouze na radnici,“ varuje místostarosta Lumír Macura. Pokud by přesto někdo zazvonil u dveří bohumínské domácnosti a vydával by se za pracovníka Marandisu, která pro město připravuje elektronickou aukci, jednalo by se o podvodníka. V takovém případě by lidé neměli váhat a ihned by měli kontaktovat bohumínskou městskou policii na čísle 156 či mobilu 731 130 666.