Prameny inspirace nalézající mezi odlesky symbolismu, naturalismu a surrealismu, na hraně mezi figurálním uměním a moderní abstrakcí, vdechují život kamenu a kovu, který rozpohybují v působivě elegantních a nadčasových liniích. Obnažená elegance a nadčasovost se v kontrastech ovíjí kolem každé sochy, v modelaci prozrazuje emocemi nabyté doteky, aby pod povrchem nasytila syrové chtíče tvůrčí myšlenky a vlny rozbouřeného podvědomí. A tak se před očima diváka probouzí moment Rozbřesku, rozléhá se tep Srdcounu a z plamene zvedá se silueta Bolemíry.

„Výstava pojednává o nás dvou v jednom chtění. Představíme se jak řemeslným umem, tak sochařskou tvorbou, každý ve svém materiálu v kombinaci s jiným. Sochy budou odrazem upřímného pojetí, o tom, co si myslíme. Jak v dobrém i ve zlém, s jistou příchutí erotična. Totéž se promítne i v jistých užitých dílech, jako jsou stoly a jiné. Toto všechno umocníme v prostoru galerie, kde po stěnách budou rozvěšeny kresby a fotografie naší práce. Tímto chceme odhalit naše chtíče prostupující naší tvorbou a řemeslem v jedno,“ prozrazují autoři.

Dalibor Šebesta (1975), originální kameník a sochař, klade důraz na ruční zpracování, symbiózu kamene s jinými ušlechtilými materiály a prolnutí s okolním interiérem či exteriérem. Jeho rukopis je rozpoznatelný, stylový a nadčasový. Tvůrčí rozsah Dalibora Šebesty je široký, zaměřuje se nejen na sochy, ale i na bytové doplňky, zahradní architekturu a zpracování kamene. Šebestovy sochy na výstavě doplňuje fotografická produkce Jana Vlčka esteticky zachycující umělce při práci v ateliéru či mapující sochařova díla v inspirativních náladách v hořovickém zámeckém parku.

Jaroslav Kašpar (1969) se narodil v Praze, vystudoval obor uměleckého kovářství pod vedením Pavla Revaye a studoval rovněž v ateliéru Jana Mastníka na Umělecké škole v Turnově. Od roku 1993 působí ve firmě Design Metall, jež se zaměřuje na umělecké zpracování kovů, a provozuje vlastní dílnu. Od roku 1994 uspořádal řadu výstav v ČR i v zahraničí a v roce 1998 obdržel cenu Masarykovy univerzity za design a zpracování kovů v architektuře. „Veškeré práce navrhuji a realizuji s důrazem na výtvarné řešení s přihlédnutím k dané architektuře. Všechna díla jsou signována, vždy se jedná o originální výrobek. Při výrobě používám tradiční technologie a materiály jako je kov, nerez, ušlechtilá dřeva, kámen a sklo,“ uvádí autor.

Sochy Dalibora Šebesty a Jaroslava Kašpara jsou instalovány v zámecké Galerii Giacomo od 21. června do 11. srpna 2013, otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin, vstupné na výstavu činí 20 Kč. Podrobnější informace o tvorbě vystavovatelů naleznete na webových stránkách www.designdarek.cz (Dalibor Šebesta), www.designmetall.cz (Jaroslav Kašpar), www.fotovlcek.cz (Jan Vlček).