Moderní vozy plné elektroniky a s palubním počítačem mohou být po zatopení životu nebezpečné, protože u nich může prakticky kdykoliv dojít k nečekané závadě, například v elektroinstalaci nebo na elektronice, ale i na jiných součástech auta vlivem koroze. Pak se může stát, že mohou ve vysoké rychlosti uprostřed dálnice zcela selhat a vystavit tak řidiče smrtelnému nebezpečí.

„Proto pečlivě prověřujeme, v jaké oblasti se s vozem jezdilo. Kontrolujeme detailněji místa, kde by se mohly stopy zatopení projevit, jako je například bahno v různých těžko přístupných místech pod čalouněním dveří či sedadel, za těsněními kolem dveří či pod plastovými kryty nebo pod palubní deskou. Hodně napoví také větší míra koroze pod kobercem v zavazadlovém prostoru či na jiných místech vozu, popř. zápach bahna. Často dochází k ‚podivným‘ závadám na elektroinstalaci,“ popisuje generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Obdobně mohou postupovat i zákazníci. Rozhodně by měli v kupní smlouvě požadovat ustanovení o tom, že vůz nebyl zatopen, aby případně mohli žádat vrácení peněz v rámci reklamace nebo v soudním řízení.

„V AAA AUTO na základě dlouhodobých zkušeností víme, že se zcela jistě objeví zvýšený počet pokusů „propašovat“ k nám zatopené vozy, aby se jich lidé co nejrychleji zbavili. Očekáváme, že stejně jako po předchozích povodních, i po těch letošních se budou lidé snažit prodávat vytopené vozy zejména na našich regionálních pobočkách, protože mají pocit, že tam je kontrola nižší. Naši výkupní specialisté jsou ale dobře vyškoleni, takže jsou schopni tento problém odhalit. Na každé pobočce máme nyní specializovaný servis s nejmodernější diagnostikou, která je schopna odhalit závady na elektronice,“ zdůraznila Topolová. „Pokud by se přece jen stalo, že přes naše detailní kontroly zatopený automobil vykoupíme a nový majitel později tento fakt zjistí, v rámci naší doživotní garance na právní původ vozu mu vrátíme zpět veškeré peníze, které za vůz zaplatil,“ dodala.