Historie basketbalu, nebo-li košíkové, v Čechách sahá až na konec 19. století. Obliba tohoto sportu neustále rostla a tak není divu, že za více než jedno století zaznamenal basketbal řadu úspěchů, ať už to bylo v éře Československa nebo České republiky.

„Jedním z nejstarších exponátů je fotografie výstavní haly v Ženevě, kde se v roce 1935 konalo vůbec první Mistrovství Evropy mužů. Zvláštní pozornost si zcela jistě zaslouží také exponáty z roku 1946, kdy československá reprezentace za přispění Ivo Mrázka, Emila Velenského a dalších dobyla v Ženevě Evropu,“ říká Martin Peterka, PR manažer České basketbalové federace. A právě plaketa za první místo na ME 1946 je jedním z nejcennějších exponátů. Úspěch starý téměř 70 let bude připomínat i výstřižek z novin a faksimile originálního plakátu tohoto ME.

Vystavena bude i stříbrná medaile, která pochází ze sbírky paní Zdeňky Ladové-Kopanicové. Ta ji se svými spoluhráčkami vybojovala na teprve druhém ženském ME v roce 1952. K vidění bude tak poslední seniorská mužská medaile, stříbro z ME 1985, kdy v dresu národního týmu zazářila esa jako je Kropilák či Brabenec. A výstava samozřejmě neopomene ani historii nedávnou. Vystaven bude třeba podepsaný dres či míč nebo pohár pro vicemistryně světa z roku 2010.

Pro ty, kteří si budou chtít připomenout to nejpodstatnější z historie, je určen videosestřih některých klíčových momentů československého basketbalu.

A jestli přibudou do této mozaiky další úspěchy našich basketbalistů, to uvidíme na Mistrovství světa v basketbalu mužů – U19, které se uskuteční od 27. června do 7. července 2013 v Praze.