Znojemská městská autobusová doprava (MAD) se dočkala nového ekologického autobusu. Zastupitelé Znojma podpořili na svém posledním zasedání dotaci ve výši půl milionu korun společnosti provozující MAD ve Znojmě, tedy společnosti ZDS Psota, s.r.o.

„Ve smlouvě s městem jsme se zavázali k postupné obměně vozového parku, přesněji k nákupu jednoho nového autobusu ročně. Díky podpoře města můžeme koupit autobus na plynový pohon, kdy spaliny neobsahují žádné pevné částice, významný karcinogenní prvek spalin vznětových motorů. Bez dotace bychom museli zvolit levnější variantu a koupit autobus naftový, ne tak šetrný k životnímu prostředí. Vůz SOLARIS Urbino 12 CNG je vybaven i díky dodavateli velmi nadstandardně. Obsahuje tzv. skandinávský paket, který obsahuje dvojité zasklení, zesílenou tepelnou izolaci, přípojku na tepelnou rampu a celovozovou klimatizaci,“ uvádí ředitel společnosti ZDS Psota, s.r.o. Petr Chadim.

V zimě i v létě tak bude cestujícím zajištěna nadstandardní tepelná pohoda. Autobus je vybaven motorem Cummins výkonu 235 kW, švédským informačním systémem MOBITEC, velmi moderním dveřním systémem Ventura a pro plnění zemního plynu jsou instalovány obě dnes používané koncovky NGV-1 i NGV-2. Obsah lahví na stlačený zemní plyn, které jsou umístěny na střeše vozu, je 1284 l.

„Měli bychom si uvědomit, že dnešní společnost není jen o penězích. I když je varianta nákupu naftového autobusu levnější, jsem přesvědčen o tom, že jsme udělali správně, když jsme poskytli podporu k nákupu ekologického vozu. Zplodin je ve vzduchu stále víc, proto je každé možné omezení, zejména pak škodlivých pevných částic v emisích vozidel, důležité,“ uzavírá starosta. Novým autobusem budou jezdit cestující na páteřních linkách 804 a 805.