Společnost Film Europe Media Company se ve své distribuci zaměřuje výhradně na evropskou produkci, která přináší divákům výjimečné filmové zážitky, avšak v rámci konkurence je mnohdy podceňována. Větší pozornost této tvorbě a snahu přilákat více diváků se rozhodla realizovat dvě pražská kina – Lucerna a MAT.

„Současná nabídka filmů je skutečně velmi bohatá a upozornit diváky na jednotlivé, kvalitní snímky bývá často velmi obtížné. Ucelená filmová přehlídka má však více předpokladů zaujmout divákovu pozornost a upozornit ho na skutečně výjimečné filmové zážitky. Nápad na realizaci Film Europe Festivalu vznikl ve spolupráci s kinem Lucerna, které má s podobnými druhy přehlídek bohaté a hlavně kladné zkušenosti. Kino MAT se pak rádo do tohoto projektu zapojilo, neboť i jeho diváci oceňují kvalitní filmovou tvorbu,“ uvádí Iva Žáková ze společnosti Film Europe Media Company.

Kino Lucerna tak zařadilo do svého programu snímky Nemají pokoj svévolníci, Renoir, Paříž-Manhattan, Call Girl, Marie Krøyer, Tohle není Kalifornie, ID:A, Parade, Kříž cti a Místnost sebevrahů. Kino MAT pak zařadilo do svého programu filmy jako Marie Krøyer, Strom života, Perfect Sense, Paříž-Manhattan, Princezna a Renoir. Většina těchto filmů má na svém kontě řadu prestižních filmových ocenění a byla uvedena na mnoha filmových festivalech jak v zahraničí, tak i v České republice. Diváci se mohou těšit na skvělé herecké výkony i výjimečné režisérské počiny, mezi nimiž nechybí ani debuty.

„V dnešní době, kdy se návštěva kina stává jen výjimečnou zábavou, je potřeba hledat nové cesty, jak diváky oslovovat a lákat na filmy. Hledáme stále nové způsoby, jak je motivovat a přinášet jim cosi ojedinělého. Jednosálová kina mají samozřejmě výhodu nižší ceny vstupenky, ale to samo o sobě nestačí. Důležité je věnovat velkou pozornost promyšlené dramaturgii a nabízet divákům stále něco nového a neotřelého,“ říká Bedřich Němec z kina Lucerna.

Film Europe Festival 2013 poutač, Zdroj: Film Europe Festival

Film Europe Festival 2013 poutač, Zdroj: Film Europe Festival

Kino MAT uvítalo také možnost zpestření svého programu festivalovou přehlídkou

Oldřich Zámostný k tomu uvádí: „Diváci jsou zvyklí na evropské filmy chodit spíše do tradičních jednosálových kin a to naše není výjimkou. U nás jsou navíc zvyklí se k úspěšným titulům vracet rovněž v četných reprízách. Rádi jsme se tedy připojili k nápadu kina Lucerna a distributora Film Europe na ucelenou přehlídku, v jejímž rámci mají diváci možnost se snáze dozvědět o uvedení úspěšných starších titulů, ale zároveň zhlédnout v předpremiéře i nový titul.“

Více informací o filmech:

Program festivalu: