Jak redakci Regiony ČR informoval mluvčí pražských strážníků Jan Čihák, na místě v tuto chvíli zasahuje 61 členů městské policie, včetně tří strážníků-psovodů, kteří se služebními psy provádějí průzkum části místa výbuchu se zaměřením na zasypané osoby.

Výbuch pravděpodobně způsobil plyn

Podle dostupných informací je na místě události silně cítit plyn. Dle vyjádření hasičů stále hrozí nebezpečí dalších výbuchů. Policisté evakuovali stovky lidí z okolních budov. Informace záchranářů mluví o tom, že bylo zraněno asi 40 lidí, oběti na životech nejsou známy.

Výbuch, který s největší pravděpodobností způsobil plyn, byl slyšet až na Malé Straně i v Podskalí. Policie pro pěší i dopravu uzavřela okolí místa, je tedy uzavřeno Smetanovo a Masarykovo nábřeží i Národní třída. Aktuální situaci městské hromadné dopravy sledujte na webu dopravního podniku.

Výbuchem byla zasažena budova státního patřící podniku Řízení letového provozu

Informaci potvrdil Richard Klíma ze společnosti ŘLP ČR, s. p., která je vlastníkem budovy: „V dnešních dopoledních hodinách (09:56) byla výbuchem významně poškozena budova ve vlastnictví ŘLP ČR, s. p., na adrese Smetanovo nábřeží č.p. 4. S ohledem na pokračující práci hasičských i policejních vyšetřovatelů není možné v současné době stanovit, ve které budově na této ulici došlo k výbuchu a z jakých příčin.“

Všichni zaměstnanci ŘLP ČR, s. p., kteří se nacházeli v době výbuchu v budově, byli podle vyjádření Klímy evakuováni a byla jim ošetřena lehká zranění. Na základě informací od nájemců, kteří mají v budově pronajaty kancelářské prostory, všechny ostatní osoby tuto budovu rovněž opustily.

V budově nejsou umístěny žádné systémy pro potřeby poskytování služeb řízení letového provozu a výše uvedená událost proto nemá žádný vliv na bezpečnost a kvalitu služeb řízení letového provozu v českém vzdušném prostoru.

Pražský magistrát zřídil v souvislosti s výbuchem domu v Divadelní ulici bezplatnou informační linku

Magistrát hlavního města Prahy zprovoznil v souvislosti s výbuchem domu v Divadelní ulici v Praze 1 bezplatnou informační linku 800 100 991. Na lince občané mohou získat informace o přijatých opatřeních týkajících se bezpečnosti a dopravy v postižené oblasti Prahy 1.

Uzavřena je také budova FSV UK

Podle informací z magistrátu hlavního města Prahy tlaková vlna poničila nejen budovu Fakulty sociálních věd (FSV UK) - Hollar, ale také okolní stavby. Budova Hollar je z bezpečnostních důvodů pro všechny pracovníky i studenty do odvolání uzavřena kvůli výbuchu plynového potrubí v blízkosti budovy. Podle informací z Fakulty sociálních věd UK je omezen také provoz v ostatních lokalitách FSV - Jinonice a Opletalova, ve kterých není dostupné síťové připojení, nelze se přihlásit do PC, nefunguje internet či email. Fakulta bude ohledně možnosti vyzvednutí osobních věcí a znovuotevření budovy informovat na webu fakulty.

Primátor Svoboda: Na místě jsme nasadili maximum možných sil

K události se vyjádřil také primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. „Na místě jsme nasadili maximum možných sil, zasahují všechny záchranné složky, tedy policie, hasiči i záchranná služba. Dle mých informací se nejedná o teroristický útok, nejpravděpodobnější příčinou je výbuch plynu, což se prověřuje. Výbuch si vyžádal zhruba 40 většinou lehce zraněných, ani vážnější zranění nejsou ale vyloučena. Stále se zjišťuje, zda někdo nezůstal pod sutinami. Jak mne informoval ředitel ZZS Zdeněk Schwarz, mohlo by jít nejvýše o tři osoby,“ řekl primátor hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS), který se byl na místě výbuchu osobně spolu se svým náměstkem Ivanem Kabickým (ODS) podívat. Poškozenou budovu prověřuje městský statik.