IHC PÍSEK – AZ HAVÍŘOV 1:3 (1:0, 0:0, 0:3)

  • Branky a nahrávky: 8. Kužel (Ferebauer, Polodna) – 41. J. Daneček (Klimša, Prokop), 52. Bursík (Matějek), 55. Pechanec (Krisl, Kolařík), rozhodčí: Schmejkal, Horák – Špůr, Zavřel, vyloučení: 4:3, využití: 0:1, diváků: 920.

Havířovští v pondělí na domácím ledě deklasovali Tábor a osmibrankovou kanonádou si u barážových soupeřů vysloužili značný respekt. Písecký celek přesto už od prvních minut hýřil aktivitou a ukazoval, jak moc mu záleží na úspěchu v záchranářských bojích.

Jeho gólový úder z úvodu osmé minuty se přesto zařadil do kategorie nečekaných – nepříliš nápadná střela obránce Kužela před brankářem Danečkem výrazně změnila směr a domácí slavili.

Vstřelená branka v nich zažehla ještě více nadšení a další slibné možnosti na sebe nenechaly dlouho čekat, havířovský gólman už ale žádný puk za svá záda nepustil. Jeho protějšek Halmoši byl v největším ohrožení v poslední minutě, ale Kolařík ve vyložené pozici promáchl.

Kdo neviděl druhou třetinu a dozvěděl se až konečný výsledek zápasu, udělal si o jeho průběhu naprosto mylný obrázek. Písečtí hokejisté hýřili pohybem, podstupovali souboj za soubojem a svého soka z Havířova zatlačili do hluboké defenzívy. Brankář Daneček si nemohl ani na okamžik vydechnout a pro domácí uklidňující druhý gól visel ve vzduchu, úmorná dřina se ovšem utopila v hluboké beznaději.

Bezpočet šancí, včetně té dvěstěprocentní v podání kapitána Kubeše, zůstal nevyužitý. Havířovští si zřejmě pořádně oddechli, když písecký ofenzivní festival zabrzdilo domácí vyloučení a následná siréna ukončující druhou třetinu.

Závěrečné dějství začalo pro barvy IHC velmi nešťastně. Po necelé půlminutě hry a pouhé dvě vteřiny před návratem vyloučeného hráče na led se puk nečekaně odrazil k levé tyči Halmošiho klece; jako první si ho všiml hostující J. Daneček a stihl ho posunout za brankovou čáru – 1:1.

Hostující soubor po tomto okamžiku viditelně ožil a pomohla mu k tomu i další přesilovka, kterou však domácí tým přečkal bez úhony. Postupem času tlak píseckého týmu opět zesílil a především Semrádova odvážná akce volala po gólu, L. Daneček byl ale proti.

A jak už je ve sportu nepsaným pravidlem, udeřilo na druhé straně. V 52.  minutě vyrobili Písečtí snad jedinou skutečnou minelu v utkání a osamocený Bursík ji k radosti početné skupiny hostujících fanoušků nemilosrdně ztrestal vedoucím gólem Havířova.

Za nepříznivého stavu 1:2 vyvrcholilo až neskutečně domácí trápení v koncovce. V polovině 54. minuty už Heřman před odkrytou brankou zvedal ruce nad hlavu, ale hůl soupeře vychýlila kotouč z gólového směru. Jen o chvíli později se v podobně vyložené šanci zjevil i Slavík, neposedný puk však našel výborně chytající L. Daneček v lapačce.

V 55. minutě shořely naděje Písku na vyrovnání jako papír – uniknuvší Pechanec překonal Halmošiho chladnokrevným zakončením mezi betony a třetím gólem nasměroval svůj tým k vítězství.

Domácí sice utkání nezabalili, a také při závěrečné hře bez brankáře L. Danečkovi pořádně zatopili, extrahořkou porážku ale odvrátit nedokázali. Na píseckém stadionu poté vypukla obrovská radost v havířovském balení.

Ohlasy po utkání:

  • Josef Řeháček, trenér IHC Písek: „Zápas se mi samozřejmě strašně těžko hodnotí. Po celou dobu jsme byli lepším týmem, v prvních dvou třetinách dokonce výrazně. Bohužel jsme ve výborně odehrané druhé třetině nedokázali soupeři odskočit na rozdíl dvou branek, a to bylo nakonec klíčové. S jedním vstřeleným gólem z tolika vyložených šancí se prostě dá vyhrát jen velmi těžko. S výjimkou toho nejpodstatnějšího nemůžu mužstvu téměř nic vytknout, hrálo výborně, ale to je nám teď k ničemu. Prohráli jsme vyhraný zápas.“