„Před časem bylo naše oddělení osloveno, zda by někdo z nás nechtěl u této reprezentace pracovat. Chopil jsem se toho a jsem u týmu už tři roky,“ řekl Marek Forman, který se kromě tuzemských basketbalových nadějí stará rovněž o mladé pardubické hokejové juniory a dorostence a v případě potřeby zastupuje primáře Cardu u pardubického basketbalového áčka.

Vedoucího družstva u reprezentační dvacítky dělal v tu dobu Milan Majer, bývalý hráč a trenér Pardubic. Koučem se stal Miroslav Marko, jenž dříve trénoval pardubický klub v nejvyšší domácí soutěži. Oba dobře znali kvalitní práci lékařů v Pardubické krajské nemocnici. I proto svou pozornost při tvorbě realizačního týmu zaměřili sem. „Navíc počítali s tím, že velká část přípravy bude probíhat právě tady. I z tohoto důvodu chtěli mít v týmu lékaře z Pardubic,“ uvedl Marek Forman.

Reprezentační nabídku přijal a u českých basketbalových nadějí se již zabydlel. Složité a vážné úrazy však zatím naštěstí řešit nemusel. „Většinou se jde jen o tržné rány nebo distorze kotníků,“ řekl Marek Forman. „Je velkou výhodou, že se jedná o mladé kluky. Ještě nejsou tolik opotřebovaní jako starší hráči. Snesou hodně, takže si kolikrát ani neřeknou, že je něco bolí. Navíc jsou z klubů zvyklí třeba na tejpování, což je také důležité. Takže úrazů není moc.“

O hráče reprezentační dvacítky se stará jen při samotných akcích národního týmu. „V klubech jsou v průběhu sezony v péči svých lékařů. Ale samozřejmě číslo na mě mají, takže se v případě potřeby mohou na mě kdykoliv obrátit,“ uvedl Marek Forman, jenž v Pardubické krajské nemocnici vede poradnu pro sportovní traumatologii.

S reprezentačním výběrem absolvoval zatím dvě vrcholné akce této kategorie. A obě byly velmi úspěšné. Předloni v bosenském Sarajevu skončila česká dvacítka v mistrovství Evropy divize B třetí. Rok nato v bulharské Sofii si o jednu příčku polepšila a zajistila si postup mezi evropskou elitu do divize A. Tento turnaj mladé basketbalisty čeká letos v červenci v Estonsku a pardubický traumatolog Marek Forman bude na lavičce v plné pohotovosti pro případ potřeby opět při tom.