Podle Zuzany Roithové je dobrou zprávou pro naši zemi skutečnost, že agresivní kampaň, plná pomluv a neférových úderů v posledních dvou týdnech skončila. „Výsledek voleb mne nepřekvapil. Chtěla bych věřit, že Miloš Zeman již jako prezident skončí dnešním dnem s podněcovánímk šovinismu, nacionalismu a nebude budit dál v lidech pocit ohrožení,“ řekla v reakci zaslané redakci Regiony ČR Roithová.

„Budu napjatě čekat na kroky, nikoli jen slova, kterými dokáže získat respekt u zbývajících dvou třetin voličů, kteří mu svůj hlas nedali, zda změní svůj starý politický styl, tj. zákulisní praktiky, urážení lidí, a že se dokáže odstřihnout od protagonistů nečitelných kauz z minulosti a současných sponzorů,“ pokračuje prezidentská kandidátka.

„Přeji si a doufejme, že bude respektovat pravomoci institucí demokratické země, lépe plnit své povinnosti dané ústavou a hlavně mít úctu i k lidem jiných názorů. Tedy jinak, než předvedl ve svém prvním povolebním projevu, který měl potenciál veřejnost dál rozdělovat, nikoli spojovat,“ říká Roithová.

„Lze očekávat, že mu jeho odpovědnost za spoluvytváření klimatu v naší zemi jako přímo volenému prezidentovi budou aktivní občané důsledně připomínat. Já to budu dělat - už kvůli lidem, kteří mne volili v prvním kole, a které jsem vyzvala, aby ve druhém kole volili podle svého nejlepšího vědomí a svědomí,“ dodává Roithová závěrem