V rámci 8. ročníku festivalu La Película se uskuteční hned několik distribučních premiér. Již zdomácnělou přehlídku zahájí dlouho očekávaná tuzemská premiéra filmu Sněhurka: Jiný příběh. V letošním roce festivalová dramaturgie vedle španělské kinematografie zaostřila na Argentinu a přináší unikátní kolekci hraných i dokumentárních filmů věnovaných tradici argentinského tanga. „Letošní program opět nabízí pestrý výběr všech žánrů i umělecky ambiciózní díla, která dokazují, že o španělské kinematografii dosud nelze říct, že by na rozdíl od tamní ekonomiky  procházela krizí. Důkazem je například právě snímek Sněhurka: Jiný příběh, který se stal ve Španělsku filmovou událostí roku 2012 a získal 18 nominací na prestižní ceny Goya," říká dramaturg festivalu David Čeněk.

Pořadatelé festivalu jsou Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes a Kino Světozor. Hlavním partnerem festivalu La Película je tradičně společnost Telefónica Czech republic a. s. Kompletní program bude zveřejněn v průběhu ledna na www.lapelicula.cz.

Festivalová dramaturgie pokrývá spektrum od divácky úspěšných velkofilmů přes odbornou kritikou oceňované snímky až po dokumenty reflektující aktuální témata. Pořadatelům festivalu se podařilo získat žhavé novinky v distribuční či dokonce české premiéře a neopomíjejí ani v poslední době stále úspěšnější iberoamerickou filmovou produkci.

Festival slavnostně zahájí česká premiéra filmu Sněhurka: Jiný příběh / Blancanieves režiséra Pabla Bergera. Film na motivy pohádkové Sněhurky vypráví příběh ženské toreadorky v Seville a odehrává se ve dvacátých letech 19. století. Film byl uveden na řadě zahraničních festivalů (například v San Sebastian či Torontu). V Čechách film uvádí do distribuce společnost AČFK.

Další distribuční premiérou bude mexicko-francouzsko-holandský koprodukční film Post Tenebras Lux mexického režiséra Carlose Reygadase. Snímek je osobitým odrazem života městského páru a jejich dětí na mexickém venkově. Nad jejich osudy ovšem stojí univerzální příběh o lidských slabostech, touhách a fantaziích. Film uvede do českých kin od 28. února společnost Artcam.

Distribuční novinky následuje řada filmů napříč žánry, které budou uvedeny v exklusivní projekci pouze v rámci festivalu La Película. Na plátnech kin se tak objeví například španělský detektivní mysteriózní thriller Sněžné ticho / Silencio en la nieve režiséra Gerarda Herrera, odehrávající se během II. světové války na sovětské frontě. Divácky atraktivní bude jistě i fantaskní horor Zvířata / Animals, pojednávající o autistickém chlapci, který žije se svým bratrem a má zdánlivě klidný život, skrývá však velké tajemství. V tomto filmu se objeví také britský herec Martin Freeman, kterého diváci znají jako představitele hlavní postavy ve velkofilmu Hobit: Neočekávaná cesta.

Sekci dokumentárních filmů bude vévodit snímek 30 let v temnotě / 30 años de oscuridad. Jde o originálně ztvárněný dokument doplněný animovanými sekvencemi, popisující jeden z mnoha případů, k nimž došlo za frankismu. Odpůrce režimu Manuel Cortés se po skončení války musel 30 let skrývat v malém prostoru za stěnou, aby přežil. Magazín Variety snímek označuje jako „skutečný klenot, spojující rozhovory, analýzy a úchvatné animace do fascinujícího celku, který působí jako inteligentní thriller“.

Lékem na únorové mrazy je sekce Tango Argentino, která představí divákům výběr těch nejlepších hraných i dokumentárních filmů o tangu z posledních několika let. Tyto snímky byly uvedeny v rámci filmového klubu v muzeu tanga Museo Casa Carlos Gadel v Buenos Aires, pojmenovaném po nejslavnějším tanečníkovi tanga. Sekce je připravována přímo ve spolupráci s tímto muzeem.

  • Pořadatelé festivalu: Velvyslanectví Španělska, Institut Cervantes, Kino Světozor
  • Hlavní partner: Telefónica Czech republic a. s.
  • Za podpory: Museo Casa Carlos Gadel
  • Mediální partneři: Metro, České noviny, Rádio 1, Literární noviny, Kulturní čtrnáctideník A2, Filmserver.cz, Musicserver.cz, Rádio Ethno, Cinema