Návštěvníci si kromě animovaných příběhů mohou vybrat ze dvou nových sekcí. V sekci Filmy, které inspirovaly íránskou kinematografii, bude promítnut výjimečný britský snímek Zloděj z Bagdádu z roku 1940, natočený na motivy íránské pohádky. Tento film, plný barev, ve kterém nebudou chybět ani džinové a létající koberce, je vhodný také pro malé diváky, proto se jeho jediná projekce uskuteční v sobotu v odpoledních hodinách. Trailer k filmu ke zhlédnutí zde http://www.youtube.com/watch?v=QXqFLiO8ATQ

V rámci druhé sekce Filmy o Íránu od ne-íránských tvůrců se představí vynikající dokument z roku 1925 s názvem Nomádi; Bitva o pastvu. Tento černobílý němý film vypráví sugestivně o přežití ve vzájemné pospolitosti členů kmene, kteří podstupují strastiplnou pouť přes horský hřeben za životodárnými pastvinami.

Lákavé filmové speciality doplní celou řadu celovečerních snímků od íránských „emblematických“ režisérů a také dva snímky z kinematografie afghánské, uvedené v rámci Noci afghánských filmů. Ta se na pražské Kino Lucerna snese v sobotu 12. ledna.

Předprodej vstupenek na celý Festival íránských filmů stále probíhá v pokladně kina Světozor. Na webových stránkách kina (http://www.kinosvetozor.cz) je také možná rezervace. Vstupenky na projekce v kině Lucerna jsou k zakoupení pouze na pokladně tohoto kina. Více informací najdete na www.iranianfilmfestival.cz nebo na http://www.kinosvetozor.cz/cz/cykly-festivaly/167/Festival-iranskych-filmu/267/2013/

Kromě zmíněných dvou speciálních sekcí je připravena programová lahůdka také pro příznivce krátkých formátů v podobě dvou bloků krátkých filmů. První z nich představí současné íránské animované snímky, které svou kvalitou vyhověly náročným dramaturgickým nárokům. Blok s názvem Krátké snímky od průkopníků íránské kinematografie přinese výjimečnou kompilaci několika raných snímků celosvětově nejuznávanějších íránských filmových tvůrců dnešní doby. Nebudou chybět krátká díla režisérů, kteří se představí na festivalu také svými celovečerními díly.

Kompilace filmů je rozdělena na dvě části a není jen něčím, co filmoví fanoušci „musí vidět“. Nabízí také skutečný důkaz toho, jak íránští filmoví průkopníci posouvali hranice pomocí experimentů všemi možnými způsoby vyprávění již od úplného začátku jejich tvorby.

Zloděj z Bagdádu

Film je určen pro diváky jakéhokoliv věku s velkou představivostí. Snímek, který vznikl v Debenhamských studiích v Anglii na konci 30. let 20. století, od prvního záběru  využívá ty nejkrásnější možné barvy. Svedl dohromady mnohé talenty a stal se produkčním triumfem Alexandra Kordy. Jedním z raných „působivých efektů“ bylo obsazení mladého indického herce Sabua jako zloděje. V průběhu filmu se změní v psa, vyzraje na velkého džina, porazí děsivého pavouka, létá na kouzelném koberci a dělá všechny věci, které jsou mnohem zajímavější než chození do školy. „Fantaskní svět filmu Zloděj z Bagdádu je dílem průkopnické trikové tvorby. Tento snímek byl jedním z vůbec prvních filmů, kde bylo použito barevné klíčování (modré pozadí) s maketami scenerií a maskami před objektivem, které vytvářejí zcela svébytný svět exotické filmové Arábie. Ač některé z těchto raných filmových triků dnes působí poněkud úsměvně, neopakovatelné kouzlo výpravné filmové pohádky to nijak neumenšuje – právě naopak,“ říká o tomto výjimečném filmu Gabriel M. Paletz, dramaturg speciálních filmových sekcí Festivalu íránských filmů.

Nomádi; Bitva o pastvu

Tento film pojednává o dobrodružství prostých lidí. V černobílém němém snímku režiséři Merian C. Cooper, Ernes B. Schoedsack a Marguerite Harrisonová provázejí jeden z perských kočovných kmenů na osmačtyřicet dnů dlouhou cestu přes horu Zardeh Kuh. První třetina filmu je cestopisná. Ale poté, co se ve filmu, který poprvé zaznamenává tento „zapomenutý národ“, objevují kočovníci, snímek získává spád a epický rámec. Náročná rituální cesta kmene je vykreslena pomocí nádherných záběrů.

Festival íránských filmů děkuje instituci Kanoon (Institut pro intelektuální rozvoj dětí a mládeže), která zprostředkovala většinu filmů, jež budou promítnuty v rámci festivalu. Tato Íránská společnost se širokým spektrem kulturních a uměleckých aktivit se zaměřuje na rozvoj dětí a mládeže v kulturní oblasti. http://en.wikipedia.org/wiki/Institute_for_the_Intellectual_Development_of_Children_and_Young_Adults.

  • Pořadatel festivalu: Tokada Productions
  • Partneři: Ministerstvo kultury ČR, Prague Film School, kino Světozor, The Lab Studios
  • Hlavní mediální partneři: Respekt, Expats.cz
  • Mediální partneři: Aktuálně.cz, A2, Cinema, Hedvábná stezka, Radio Ethno

Program festivalu:

Čtvrtek 10. 1. 2013

Světozor velký sál

18:15 The Grass; A Nation's Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison

20:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, The Little Stranger (Bahram Beizai

Světozor malý sál

18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)

20:45 Kolekce íránské současné animace

 

Pátek 11. 1. 2013

Světozor velký sál:

18:15 Afghánský večer: Earth and Ashes

20:30 Afghánský večer: Osama

Světozor malý sál

18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (druhá část)

20:45 Tinar (Mahdi Moniri) - dokument

 

Sobota 12. 1. 2013

Světozor velký sál

16:00 Zloděj z Bagdádu / Thief of Bagdad (Michael Powell, Ludwig Berger, Tim Whelan)

18:15 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend's Home? (Abbas Kiarostami)

20:30 Bílý balónek / The White Balloon (Jafar Panahi)

Světozor malý sál

16:15 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)

18:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, the Little Stranger (Bahram Beizai)

0:45 The Grass; A Nation's Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison)

Lucerna

16:30 Afghánský večer: Země a popel / Earth and Ashes (Atiq Rahimi)

20:45 Afghánský večer: Osama (Siddiq Barmak)

 

Neděle 13. 1. 2013

Světozor velký sál

16:00 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) - dokument

18:15 Běžec / The Runner (Amir Naderi )

20:30 Tinar (Mahdi Moniri) - dokument

Světozor malý sál

16:15 Kolekce íránské současné animace

18:30 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend's Home? (Abbas Kiarostami)

20:45 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)