Pardubické mezinárodní letiště, které zahájilo provoz v roce 1995, zažívá obrovský boom. V roce 2002 odbavilo něco přes 3000 cestujících, o 10 let později to bylo již čtyřikrát víc. Nejvíce pasažérů, více než 15 tisíc, letiště odbavilo v srpnu, naopak v únoru pouze tři tisíce.

Kromě pravidelných linek, spojujících celoročně Pardubice s Moskvou a Petrohradem, odlétali turisté na rekreační pobyty v roce 2012 nejčastěji do Bulharska, Turecka, Španělska a na Rhodos. Letiště využívají k charterovým letům také východočeské firmy a jejich obchodní partneři, může přijímat i lety odkloněné, například kvůli počasí, z Prahy.

Letiště však stále trápí nedostatečné zázemí pro personál i cestující. „Výkon, který jsme loni dosáhli, je perfektní, nicméně to bylo v provizorním terminálu. Další rozšiřování by bylo na úkor kvality odbavování cestujících. Pro další rozvoj je nový terminál naprosto nezbytný,“ uvedl ředitel letiště Vít Málek.

Jeho slova potvrdila i primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková. „Z hlediska dalšího rozvoje letiště vidím jako klíčové vybudování nového terminálu. Budeme ovšem muset nalézt investora, protože v rozpočtech takové prostředky nenajdeme. Předpokládám ale, že v této chvíli, kdy je letiště na vrcholu, by nalezení vhodného investora mohlo být možné,“ uvedla primátorka.