Děti si vybírají jako častý námět svých filmů tvůrci po celém světě, v Íránu je navíc téma rodiny a rodinných hodnot u filmařů silně vkořeněné. Dětské hrdiny tak najdeme i ve filmografii význačných režisérů, jakými jsou Amir Naderi, Abbas Kiarostami, Jafar Panahi či Bahram Beizai. Ve všech případech jde o držitele řady významných ocenění z prestižních filmových festivalů a celosvětově uznávané tvůrce, jejichž opusy budou v Praze v rámci přehlídky k vidění.

„Děti jsou v íránské kinematografii opravdu velmi častým motivem, což platí jak pro současnou produkci, tak i pro tzv. íránskou novou vlnu od 60. let minulého století. Abychom ukázali pestrý přístup íránských tvůrců k tématu dětí, obnášející různé kontexty i autorské přístupy, sáhli jsme oproti prvnímu ročníku hlouběji do archivů,“ říká Torang Daneshmand, prezidentka festivalu.

Předprodej vstupenek na celý Festival íránských filmů stále probíhá v pokladně kina Světozor. Na webových stránkách kina (http://www.kinosvetozor.cz) je také možná rezervace. Vstupenky na projekce v kině Lucerna jsou k zakoupení pouze na pokladně tohoto kina. Více informací najdete na www.iranianfilmfestival.cz nebo na http://www.kinosvetozor.cz/cz/cykly-festivaly/167/Festival-iranskych-filmu/267/2013/

Hrdinové snímků, zařazených do programu druhého ročníku Festivalu íránských filmů, pocházejí z různých prostředí a řeší rozličné životní situace. Nebude chybět téma války a sociálního strádání, to je však odlehčeno dětským pohledem, který je schopen najít i v takto tíživé situaci střípky okouzlení a fantazijního snění - tak jak to umí děti na celém světě. Tento pohled přinese divákům například zahajovací snímek Běžec režiséra Amira Naderiho, pojednávající o nelehkém údělu sirotka, vyrůstajícího v ulicích přístavního města Perského zálivu.

Poetický příběh plný optimismu a barev nabízí film Bílý balónek (celovečerní debut režiséra Jafara Panahiho), vyprávějící o putování malé holčičky za kouzelnou rybičkou. Snímek se odehrává na pozadí oslav Nového roku a divákům otevře zcela odlišný pohled na život dětí v Íránu než zmiňovaný snímek Běžec - život plný radosti a bezstarostného dětství, kdy největší starostí holčičky je sehnání ryby větší, buclatější a šupinatější, než mají doma.

Film Abbase Kiarostamiho Kde je dům mého přítele? poetickým způsobem vypráví jednoduchý příběh přátelství, dětské nevinnosti a zodpovědnosti. Při pátrání po domu svého spolužáka s cílem navrácení zapůjčeného sešitu  naráží malý hrdina na řadu problémů a nepochopení ze strany dospělých. Film je tak metaforou vážnějších problémů v mezilidských vztazích ve společnosti.

Opět poněkud těžší téma ztráty rodiny a nutnosti přizpůsobení se neznámému prostředí zobrazuje film Bashu, malý cizinec. Poselstvím tohoto filmu je důležitost rodinného zázemí a potřeba lásky napříč rozdílnými kulturami. A také to, jak si jsou lidé schopni niterně porozumět, bez ohledu na rozdílný jazyk, kulturu i zvyklosti. To vše je zobrazeno na pozadí překrásné krajiny severního Íránu.

Film Tinar, zástupce dokumentu na festivalu, zobrazuje propojení člověka s přírodou. Malý Tinar je pastevcem a tráví veškerý čas pouze v přítomnosti malého telátka, s kterým rozmlouvá, a stáda krav, o něž se má starat. Režisér Mahdi Moniri zobrazil velmi citlivě postavu pasáčka, jehož jediným společníkem je jeho stádo, ale má naděje, sny a strachy, které se v ničem neliší od ostatních lidí. Tento snímek je mnoha filmovými kritiky považován za jeden z nejlepších íránských dokumentů za posledních deset let.

Snímek Klíč vypráví příběh malého chlapce, kterého maminka zamkla spolu s jeho mladším bratrem v bytě. Na první pohled běžná každodenní situace se postupně mění ve znepokojivý příběh. Tento realisticky ztvárněný snímek odráží skrytě sociální témata ve společnosti. Pomalá kamera, minimalistický střih a především neuvěřitelně přirozený herecký výkon dětského hrdiny dělají z tohoto debutového snímku režiséra Ebrahima Forouzeshe velmi přesvědčivou reflexi dětské mentality a jeden ze zásadních snímků o dětech.

Opět odlehčenější téma přináší emocionální jízda s názvem Domácí úkol. Snímek Abbase Kiarostamiho je mistrným dílem na jednoduché téma: režisér jde do školy a nezávazně si povídá se studenty o tom, jestli rádi dělají domácí úkoly. Překvapivě zpracovaný snímek na pomezí různých žánrů je považován za režisérův nejlepší film. Co vše takto na sebe děti prozradí?

Dětské hrdiny představí i dva filmy, promítané v rámci Noci afghánských filmů, která má přiblížit divákům výjimečnou kinematografii a kulturu této země. Snímek Osama režiséra Siddiqa Barmaka zobrazuje politickou situaci Afghánistánu za vlády Tálibánu očima mladé dívky, která byla nucena převlékat se za chlapce, aby mohla pracovat a živit tak svou rodinu. Příběh ukazuje dětskou nezlomnou vůli a odhodlání postarat se o své blízké i v situaci, kdy ženy pracovat nesmějí. Druhý afghánský snímek Země a popel je dramatickým příběhem pětiletého chlapce, který putuje se svým dědečkem, aby předali tragickou zprávu chlapcově otci. Film je obrazem zničující ztráty, ale také lidské vytrvalosti na pozadí šílenství války..

  • Pořadatel festivalu: Tokada Productions
  • Partneři: Ministerstvo kultury ČR, Prague Film School, kino Světozor, The Lab Studios
  • Hlavní mediální partneři: Respekt, Expats.cz
  • Mediální partneři: Aktuálně.cz, A2, Cinema, Hedvábná stezka, Radio Ethno

Kompletní program festivalu:

Středa 9. 1. 2013

Světozor velký sál

19:30 Slavnostní zahájení: Běžec / The Runner (Amir Naderi )

Světozor malý sál

18:30 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) - dokument

20:45 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)

 

Čtvrtek 10. 1. 2013

Světozor velký sál

18:15 The Grass; A Nation's Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison

20:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, The Little Stranger (Bahram Beizai

Světozor malý sál

18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)

20:45 Kolekce íránské současné animace

 

Pátek 11. 1. 2013

Světozor velký sál:

18:15 Afghánský večer: Earth and Ashes

20:30 Afghánský večer: Osama

Světozor malý sál

18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (druhá část)

20:45 Tinar (Mahdi Moniri) - dokument

 

Sobota 12. 1. 2013

Světozor velký sál

16:00 Zloděj z Bagdádu / Thief of Bagdad (Michael Powell, Ludwig Berger, Tim Whelan)

18:15 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend's Home? (Abbas Kiarostami)

20:30 Bílý balónek / The White Balloon (Jafar Panahi)

Světozor malý sál

16:15 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)

18:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, the Little Stranger (Bahram Beizai)

0:45 The Grass; A Nation's Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison)

Lucerna

16:30 Afghánský večer: Země a popel / Earth and Ashes (Atiq Rahimi)

20:45 Afghánský večer: Osama (Siddiq Barmak)

 

Neděle 13. 1. 2013

Světozor velký sál

16:00 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) - dokument

18:15 Běžec / The Runner (Amir Naderi )

20:30 Tinar (Mahdi Moniri) - dokument

Světozor malý sál

16:15 Kolekce íránské současné animace

18:30 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend's Home? (Abbas Kiarostami)

20:45 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)