Kromě výběru toho nejlepšího z íránské kinematografie festival divákům nově nabídne lákavou odbočku do Afghánistánu; páteční večer 11. ledna bude celý věnovaný afghánské filmové produkci a kultuře. Diváci se mohou těšit na projekci dvou výjimečných snímků z této země Osama a Země a popel, jež se pyšní řadou prestižních ocenění včetně Zlatého globu či ceny na MFF v Cannes. Protože jde o opravdu výjimečné filmové počiny, budou den na to, v sobotu 12. ledna, zopakovány v Kině Lucerna.

„Snažíme se nabídnout českým divákům možnost vidět z Afghánistánu něco, co nemají možnost vidět, slyšet, či o tom číst v novinách, proto tuto akci v Praze pořádáme. Noc afghánských filmů uvede dva výjimečné poválečné filmy. Osama a Země a popel pojednávají o životě obyčejných lidí během války, každý ze snímků je svým vlastním způsobem unikátem. Představují něco, co by většina lidí ve válkou zničeném Afghánistánu nečekala. Celý večer zaštítí svou návštěvou Ibrahim Arefi, filmový tvůrce a ředitel Afghánské filmové organizace - Státního filmového produkčního centra, který popíše aktuální situaci v tamní kinematografii i ve společnosti,“ říká Omid Marzban, organizátor Noci afghánských filmů.

Předprodej vstupenek na celý Festival íránských filmů probíhá v pokladně kina Světozor. Na webových stránkách kina (http://www.kinosvetozor.cz) je také možná rezervace. Vstupenky na projekce v kině Lucerna jsou k zakoupení pouze na pokladně tohoto kina. Více informací najdete na www.iranianfilmfestival.cz nebo na http://www.kinosvetozor.cz/cz/cykly-festivaly/167/Festival-iranskych-filmu/267/2013/

Druhý Festival íránských filmů, který proběhne v pražských kinech Světozor a Lucerna 9. až 13. ledna 2013, zprostředkuje divákům to nejlepší z íránské kinematografie. Většina z patnácti vybraných titulů se věnuje hlavnímu tématu letošní přehlídky, dítěti a dětem, respektive dětskému světu a poetice v kontrastu s často drsnými životními podmínkami v Íránu. Dramaturgickému výběru přehlídky vyhověly starší i nejnovější snímky celosvětově známých íránských tvůrců, jako jsou Amir Naderi, Abbas Kiarostami, Jafar Panahi či Bahram Beizai.

Noc, respektive dvě noci, afghánského filmu přinesou tyto dvě lahůdky, pod nimiž jsou podepsány dvě výrazné osobnosti tamní kinematografie.

Země a popel (režie: Atiq Rahimi, AF, 2004).

Film Země a popel, který byl uveden v Oficiálním výběru na MFF v Cannes v roce 2004 a získal mnohá ocenění po celém světě, je příběhem zničující ztráty, ale také lidské vytrvalosti na pozadí šílenství války. Dastagir, starý muž doprovázený svým pětiletým vnukem Jasinem, cestuje válkou zničeným Afghánistánem, aby předal svému synovi Muradovi, který pracuje jako horník, zprávu o tragické a srdceryvné události. Všichni Muradovi rodinní příslušníci byli zabiti při bombovém útoku a jediný, kdo přežil, je jeho syn Jasin, který ohluchl. Otázka, na kterou si Dastagir neumí odpovědět, zní: dokáže Murad snést tak bolestivou zprávu?

Režisér Atiq Rahimi, narozený v roce 1962 v Kábulu v Afghánistánu, je jedním z nejvlivnějších afghánských spisovatelů a režisérů. Jeho film Země a popel, natočený podle stejnojmenné knihy, získal v roce 2004 cenu v sekci Un Certain Regard na Filmovém festivalu v Cannes. Snímek byl uveden na 50 festivalech a získal celkem 25 ocenění, včetně ceny z festivalu v Cannes. Rahimi získal Goncourtovu cenu - nejvýznamnější francouzskou literární cenu, která se předává od roku 1903, za román Kámen trpělivosti (Sange Saboor), který později zfilmoval a stal se jeho dalším oceňovaným snímkem.

Osama (režie: Siddiq Barmak, AF, 2003)

Film, který získal v roce 2004 Zlatý glóbus, přináší publiku dojemný příběh o boji mezi nevinností a krutostí z pohledu mladé afghánské dívky. Snímek je celý natočený v Afghánistánu po pádu Tálibánu a je tak prvním afghánským filmem, který představuje širokému mezinárodnímu publiku záběry, jež rezonují s unikátním příběhem. Během těžkého období vlády Tálibánu v Afghánistánu, kdy ženy měly zakázáno pracovat, se musela dvanáctiletá dívka převlékat za chlapce, aby mohla pracovat jako jediný živitel celé rodiny, žijící v nuzných podmínkách. Změní si jméno na Osama a vstupuje tak do tajemného světa Tálibánu, aniž by věděla, jaký šokující osud ji čeká.

Siddiq Barmak (1962) je nejznámějším afghánským filmovým tvůrcem v mezinárodním měřítku a prvním režisérem v afghánské historii, který právě za film Osama získal v roce 2003 prestižní cenu Zlatý glóbus.

Barmak absolvoval v roce 1987 na moskevské filmové škole (VGIK - Vysoká škola pro budoucí pracovníky v oblasti televize a filmu) a ihned se v Afghánistánu začal věnovat filmu. Po desetiletí trvající válce, která na dlouhou dobu utlumila afghánskou kinematografii, Siddiq Barmak vdechl domácí filmové tvorbě nový život a získal mezinárodní pozornost snímkem Osama, který představil i mimo svou válkou zdecimovanou zemi.

  • Pořadatel festivalu: Tokada Productions
  • Partneři: Ministerstvo kultury ČR, Prague Film School, kino Světozor, The Lab Studios
  • Hlavní mediální partneři: Respekt, Expats.cz
  • Mediální partneři: Aktuálně.cz, A2, Cinema, Hedvábná stezka, Radio Ethno

Kompletní program festivalu:

Středa 9. 1. 2013

Světozor velký sál

19:30 Slavnostní zahájení: Běžec / The Runner (Amir Naderi )

Světozor malý sál

18:30 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) - dokument

20:45 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)

 

Čtvrtek 10. 1. 2013

Světozor velký sál

18:15 The Grass; A Nation's Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison

20:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, The Little Stranger (Bahram Beizai

Světozor malý sál

18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)

20:45 Kolekce íránské současné animace

 

Pátek 11. 1. 2013

Světozor velký sál:

18:15 Afghánský večer: Earth and Ashes

20:30 Afghánský večer: Osama

Světozor malý sál

18:30 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (druhá část)

20:45 Tinar (Mahdi Moniri) - dokument

 

Sobota 12. 1. 2013

Světozor velký sál

16:00 Zloděj z Bagdádu / Thief of Bagdad (Michael Powell, Ludwig Berger, Tim Whelan)

18:15 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend's Home? (Abbas Kiarostami)

20:30 Bílý balónek / The White Balloon (Jafar Panahi)

Světozor malý sál

16:15 Klíč / The Key (Ebrahim Forouzesh)

18:30 Bashu, malý cizinec / Bashu, the Little Stranger (Bahram Beizai)

0:45 The Grass; A Nation's Battle for Life (Merian C. Cooper, Ernest Schoedsack, Marguerite Harrison)

Lucerna

16:30 Afghánský večer: Země a popel / Earth and Ashes (Atiq Rahimi)

20:45 Afghánský večer: Osama (Siddiq Barmak)

 

Neděle 13. 1. 2013

Světozor velký sál

16:00 Domácí úkol / Homework (Abbas Kiarostami) - dokument

18:15 Běžec / The Runner (Amir Naderi )

20:30 Tinar (Mahdi Moniri) - dokument

Světozor malý sál

16:15 Kolekce íránské současné animace

18:30 Kde je dům mého přítele? / Where Is the Friend's Home? (Abbas Kiarostami)

20:45 Kolekce krátkých filmů od průkopníků íránské kinematografie (první část)