„Kvalda byla bída, ale pak jsem se naštvala a dopadlo to hezky,“ vypráví největší česká lyžařská naděje pro olympiádu v Soči 2014. Po téměř třech letech, podruhé v kariéře, vyhrála Heather McPhie.

Ta tak zaskočila za svoji americkou krajanku, olympijskou šampionku Hannah Kearney, kterou nedávný karambol a naražená játra ještě nepustily na start. Druhá z Češek na startu Tereza Vaculíková po helikoptéře na horním skoku dopadla na jednu nohu, vypnula jí lyže a závod jako jedna ze tří účastnic nedokončila. Mezi muži kraloval už pojedenácté loňský vládce, další z amerického tábora Mikael Kingsbury.

Sudové se u polárního kruhu dlouho nejezdilo dobře. „Vypadalo to strašně na tréninku i v kvalifikaci. Já mám pocit, že téměř ve všem. Nedařily se mi dole salta na těžší trati v duálech. Zajela jsem svůj velmi pomalý čas, to mě stálo pořadí,“ popisovala devátou jízdu v rozjížďce.

„Pak jsem se vzpamatovala a vzpomněla si, jak se má jezdit,“ dodala už veseleji. V osmifinále vyřadila osmou Rusku Rachimovu. Pak Američanku Henitiuk, která před tím porazila vítězku kvalifikace Chloe Dufour-Lapointe z Kanady. V semifinálové jízdě už ale Sudová nestačila na pozdější vítězku. A v malém finále podlehla o jediný bod zkušené 33leté Japonce Uemuře 7:8. „Jela jsem v dráze, co mi méně seděla,“ posteskla si česká lyžařka. „Ale postupně už všechna salta vypadala dobře s krosem, rychlá a plynulá.“

Na sjezdovce Rukatunturi, kde získala v roce 2005 stříbro na mistrovství světa, i pod umělým osvětlením fučel vichr a teploměr ukazoval mínus dvanáct. „Nahoře to bylo úplně skleněné. K tomu nepravidelné boule. Jeden z nejtěžších závodů, co jsem tu kdy jela.“ Přesto nechala ortézu v batohu na startu. „Bez ní se mi jelo líp, zvládla jsem to v klidu,“ uklidňovala na dálku doktora Hospodára, který ji před dvěma půl lety operoval přetržené křižové vazy.

A co napověděl premiérový podnik o nadcházející zimě? „Uklidnila jsem se, že špička zůstala stejná. Není tam nikdo, kdo by výrazně vystrčil růžky,“ řekla jedna z nejostřílenějších akrobatek v poli.

Světový pohár pokračuje příští sobotu v rakouském Kreichsbergu. Opět v duálech. „Pokud ovšem nenastane konec světa,“ vtipkuje Sudová. Co kdyby spíš nastal tím, že by paralelní jízdu poprvé vyhrála?