Originální dřevěné hračky, vyřezávaní ptáčci, dárky a dekorace z přírodních materiálů, výrobky z kůže, ozdobené perníčky, sušené ovoce ze sadů na Křivoklátsku, domácí uzeniny, nebo šperky dokonce až dalekého Španělska - to vše si můžete nakoupit na adventních trzích na hradě Křivoklátě. Při práci budete moci obdivovat kováře, skláře, řezbáře, drátenice nebo krajkářky.

Z programu si vybere každý

Program na dolním hradním nádvoří se ponese v duchu zábavy a lidových tradic. Opět se zde můžete setkat s vynikajícím kejklířem Vojtou Vrtkem, křivoklátským flašinetářem, ale i s Mikulášem, andělem a čerty. Ti dorazí na Křivoklát v sobotu 8. prosince přesně ve 14. hodin.

V sobotu 8. prosince vystoupí v Královském sále pěvecký sbor SUDOP pod vedením dirigenta Tomáše Čechala s programem, který k adventní době neodmyslitelně patří. Zaposlouchat se můžete do tónů rorátů - typicky českých liturgických zpěvů, které nemají v evropské kultuře obdoby a České mše vánoční, kterou před více než 200 lety složil rožmitálský kantor Jakub Jan Ryba.

Vyvrcholením celodenního programu bude od 19. hodin koncert brněnské skupiny Kamelot. Ten proběhne v prostorách bývalého pivovaru na dolním hradním nádvoří.

Betlémy patří k vánocům již přes 800 let. V prostorách Purkrabství bude proto o druhém a třetím adventním víkendu zpřístupněn unikátní řezbářský betlém, který průběžně vzniká v rámci letního řezbářského symposia Křivořezání.

V čase adventním vás ve vyzdobené křivoklátské hradní kapli čekají také dvě mše svaté. O druhé a třetí adventní neděli vždy v 10.30 hodin. Vánoční mše se bude sloužit 26. prosince, taktéž o půl jedenácté.

Na Křivoklát míří mimořádné vlaky

Z Plzně – hlavního nádraží vyjíždí historický vlak v sobotu 8. prosince v 9.30. O týden později se můžete svézt dokonce historickým vlakem taženým parní lokomotivou Šlechtična. Tento vlak vyjíždí v sobotu 15. prosince v 9.03 z Prahy- Braníka. Majitelé jízdenek z těchto vlaků mají slevu 50% na vstup do I. prohlídkového okruhu hradu – Gotických paláců.

Vstupné na advent je 60,- a 40,- Kč, vstupné na večerní koncert Kamelotů je 250,- Kč. Ne všechny hradní prostory je možné v zimním období vytopit. Počítejte proto s rozdíly teplot v jeho jednotlivých částech. Chcete-li navštívit pouze některou z bohoslužeb, není třeba kupovat vstupenku do hradu.