Hned v prvních dvou gemech byly vidět na obou stranách brejkové příležitosti. Ani jeden z hráčů však svoji šanci nevyužil a prvním setem se pokračovalo bez ztraceného podání. K dalšímu brejkbolu se v sedmé hře propracoval Almagro, český tenista si však pomohl prvním servisem a následně gem připsal na svoje konto. O osudu první sady rozhodl desátý gem, kdy Almagro znervózněl a dovolil Štěpánkovi po necelé hodině proměnit hned první setbol.

Na začátku druhé sady měl Štěpánek možnost pokračovat ve šňůře získaných gemů, ani jeden ze tří brejkbolů ve druhé hře však neproměnil. Trest přišel o tři gemy později, když Almagro po povedeném returnu poprvé v zápase rodáka z Karviné brejknul. Český reprezentant však stále pokračoval ve své pečlivé hře a v osmé hře přišel rebrejk. Za stavu 5:4 a 6:5 přišly na raketu Štěpánka dohromady čtyři setboly, Španěl ale druhý set přece jen dokázal dotáhnout do tiebreaku. V něm ale Štěpánek předvedl famózní výkon, nedovolil Almagrovi uhrát ani míček a po málo vídaném „kanáru“ v tiebreaku vedl již 2:0.

Když se v úvodu třetího setu český tenista dostal na returnu ke třem brejkbolům v řadě, zdálo se, že Almagro již nemá fyzické ani psychické síly na zvrat. Španěl se však vzchopil a po brejku v šestém gemu se dostal do vedení 4:2. Zbytek setu se už Štěpánek na returnu k brejkové šanci nedostal a Almagro snížením na 1:2 zdramatizoval průběh utkání.

Na startu čtvrté sady se však Štěpánek vrátil ke hře z prvních dvou setů a hned ve druhém gemu přišel rozhodující brejk. Čech nedal Almagrovi na returnu žádnou šanci a za stavu 5:2 se při Almagrově servisu dostal k prvnímu mečbolu. Španěl ale v dlouhé výměně oddálil české oslavy. Ne však na dlouho. V násedujícím gemu se český bojovník propracoval k druhé možnosti k ukončení zápasu, kterou proměnil po bekhendové chybě Almagra. Štěpánek padl na kolena a Česká republika může v historicky stém finále Davisova poháru slavit triumf.