Na začátku utkání oba hráči dominovali na servisu. K prvnímu brejkbolu se dostal ve čtvrtém gamu Rosol, ten ovšem německý tenista odvrátil esem. Za stavu 3:3 si díky nevynuceným chybám soupeře vypracoval první dva brejkboly v utkání i Phau, Rosol však oba dokázal odvrátit a nakonec si připsal Tildenův gam na svůj účet. Do konce setu už žádné šance na returnu nepřišly a tak o vítězi první sady musel rozhodnout tiebreak. Po dobrém startu a vedení 2:0 zcela Rosolovi odešla herní jistota a hlavně svými chybami daroval Němcovi zkrácenou hru v poměru 7:3.

Hned v první hře druhého setu se Rosol dostal k šesti brejkbolům. Žádný z nich však proměnit v brejk nedokázal a zdálo se, že tato hra bude možná klíčová pro celé utkání. Český tenista se dále koncentroval především na svůj servis a v devátém gamu přišly další čtyři šance na prolomení soupeřova servisu. Ani ty brněnský rodák nevyužil a tak do zkrácené hry doputoval i druhý set. V přetahované doslova o každý bod byl nakonec šťastnější český tenista a po zisku tiebreaku poměrem 7:5 se chystala třetí sada.

Třetí set přinesl hned v úvodní hře věc dosud nevídanou – brejk. Po přívalu nevynucených chyb Rosola si ho na své konto připsal německý tenista a velice se tak přiblížil celkovému triumfu. Když poté za stavu 2:3 český tenista nevyužil podruhé v utkání stav 40:0 na returnu, zdálo se být definitivně rozhodnuto. K prvnímu mečbolu se německý tenista s indonéskými kořeny dostal za stavu 5:3 při podání Rosola. Ten Čech odvrátil nechytatelným podáním a devátou hru si nakonec připsal na svoje konto. V následujícím gamu mohl Němec zápas dopodávat, na jeho raketu se ale přesunula nervozita a první brejk se zrodil také na druhé straně.

O vítězi třetího setu tedy musel rozhodnout opět tiebreak. V něm se český tenista dostal rychle do vedení 3:1, Němec však kontroval dvěma skvělými údery a strany se tak měnily za stavu 3:3. Po nevynucené chybě Phaua se Rosol dostal opět do dvoubodového vedení 5:3, další bodovu šňůrou si ale Němec vypracoval druhý mečbol. Ten Rosol odvrátil v jedné z nejdelších výměn utkání a strany se měnily podruhé. V následující rozehře se k prvnímu mečbolu v utkání dostal také Rosol, který jej po forhendové chybě Němce dokázal využít. Po nervydrásající bitvě, trvající 172 minut, tak zvedal ruce nad hlavu český tenista.