Tomáš Berdych odehrál poslední zápas v rámci skupiny "A" na turnaji mistrů 2012 v Londýně s aktuální světovou jedničkou Novakem Djokovičem ze Srbska. Berdych však na skvěle hrajícího Djokoviče nestačil a prohrál s ním ve dvou setech 2-6 a 6-7.

Český reprezentant ztratil hned své druhé podání v zápase, když sice stáhl ze stavu 0-40 na shodu, ale hru ve svůj prospěch nakonec nezískal. Djokovič se ujal vedení 2-1 a český tenista byl o jeden brejk zpět. Berdych neměl ani při dalším podání klid, jelikož Djokovič se výborně pohyboval, vracel většinu míčů a nutil Berdycha k chybám. Srbský tenista tak brzy vedl už 4-1, Berdychovi poté povolil už jen jednu hru, při vlastním servisu nedopustil žádný zvrat a pohodlně dokráčel k vítězství v prvním setu, který vyhrál poměrem 6-2.

Totožný scénář se opakoval i na počátku druhé sady, když Tomáš Berdych opět ztratil hned svůj druhý servis. Nicméně hned vzápětí si Berdych při podání světové jedničky vypracoval dva brejkboly, Djokovič chyboval a rodák z Valašského Meziříčí si vzal ztracené podání zpět. Berdychova hra se po brejku výrazně zlepšila, český reprezentant začal více tlačit a udržel si následující podání. Na returnu byl ale dále v nesnázích a nenacházel odpověď na tvrdé a přesné servisy Srba. Potřebné brejkboly tudíž neřicházely.

Berdych přesto získal na servisu jistotu, jeho výkon šel nahoru a držel se světovou jedničkou krok. Druhý set nakonec dotáhl do tie-breaku. Zkrácenou hru začal lépe český tenista. Djokovič začal více chybovat, Berdych toho patřičně využil a vypracoval si náskok 5-2. Druhý set tak mohl doservírovat a vynutit si rozhodující třetí sadu. Djokovič ale za stavu 4-6 odvrátil dva setboly a po čtyřech vítězných výměnách v řadě nakonec celý tie-break ovládl poměrem 8-6.

Prohra 0:2 na sety v tomto zápase znamená, že český reprezentant na turnaji mistrů 2012 v Londýně končí.