Do Prahy přijedou policisté-zápasníci z 16 evropských států: Rakouska, Bulharska, Kypru, Dánska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Maďarska, Norska, Estonska, Rumunska, Velké Británie, Slovenska a Švédska. Chybět nebudou samozřejmě ani zástupci Policie České republiky.

Slavnostní zahájení šampionátu proběhne v sobotu 10. listopadu od. 9.00 hodin v kongresovém sále Hotelu Olšanka v Praze za účasti představitelů USPE, UNITOP ČR a hostů z resortních i mimoresortních organizací. Vlastní soutěže budou probíhat od 10.30 hodin v přilehlé sportovní hale (v neděli od 10.00 hodin).

První den mistrovství, 10. listopadu 2012, je věnován klání ve stylu řecko-římském, kde se soutěží v šesti váhových kategoriích (do 66 kg, do 74 kg, do 84 kg, do 96 kg a do 120 kg). Do řecko- římského stylu je přihlášeno 47 zápasníků. Česká republika zde má zastoupení ve čtyřech váhových kategoriích. Ve váze do 74 kg nás bude reprezentovat Martin Fryček, který slavil úspěch na Policejním mistrovství v Moskvě v roce 2008, kde obsadil 4. místo. Ve váze do 84 kg nastoupí Lukáš Krotil, ve váze do 96 kg mistr republiky v seniorské kategorii Patrik Karban. V nejtěžší váze do 120 kg bude o medaile bojovat bývalý reprezentant ČR v zápase Vojtěch Kačmarčík, který obsadil pátou příčku na Policejním mistrovství v Moskvě v roce 2008.

V neděli 11. listopadu 2012 změří své síly borci ve volném stylu, kde je přihlášeno 35 zápasníků. I zde má ČR své zástupce ve čtyřech z pěti váhových kategorií. V kategorii do 74 kg nastoupí Jiří Kožíšek, v kategorii do 84 kg Martin Brejša a v kategorii do 120 kg Miroslav Tůma. Silným soupeřem pro zápasníky v kategorii do 96 kg bude Vratislav Chotaš, který je v reprezentaci ČR.

Většina českých zápasníků se tomuto sportu věnuje řadu let, ne však na vrcholové úrovni, jak tomu bývá u některých jejich zahraničních soupeřů. Na prvním místě je profese policisty, poté sport, který je jejich koníčkem i nedílnou součástí služební přípravy.

Podle slov trenéra českého týmu budou mít policisté velice těžké soupeře, nicméně udělají maximum, aby dosáhli co nejlepších výsledků. „Kluci jsou dobře připraveni, jsou v dobré fyzické i zdravotní kondici, což jim dává možnosti zabojovat,“ uvedl Jindřich Durčák a dodal, že je vše dílem štěstí a aktuálního stavu, neboť zápas je velice specifický sport. 

V neděli večer, od 20.00 hodin, bude mistrovství oficiálně ukončeno slavnostním setkáním všech účastníků a vzácných hostů v kongresovém sále Hotelu Olšanka. Při této příležitosti bude předána putovní vlajka USPE zástupcům Švýcarska, kde v březnu 2013 proběhne Policejní mistrovství Evropy v lyžování.

UNITOP ČR pořádal již v minulosti několik podobných akcí: v roce 2006 Policejní mistrovství Evropy v atletice, v roce 2007 Policejní mistrovství světa ve fotbale, v roce 2010 Policejní mistrovství Evropy v maratónu a v roce 2011 Policejní mistrovství světa v maratónu. V současné době sdružuje 117 policejních klubů a má 27 780 členů. Sport v jakékoliv formě pomáhá udržovat a zvyšovat fyzickou kondici, je účinnou formou psychické relaxace, kompenzace náročného výkonu služby. I proto mají všichni aktivní sportovci podporu služebních funkcionářů.