Z výsledků krajských voleb je podle Věcí Veřejných zřejmé, že český občan politikům odpouští snadno. Jinak se totiž volební zisky těch stran, které způsobují propad ekonomiky a zhoršují koupěschopnost domácností, vysvětlit nedají.

V příštím roce daň za solární boom

V příštím roce zatíží podle VV rodinné a firemní rozpočty další daň za solární boom. Stát už nemá finance na dotování výkupních cen a proto tato povinnost spadne na domácnosti a podnikatele. V důsledku toho domácnosti s vysokou spotřebou elektřiny ročně zaplatí až o tisíce korun více a v průmyslu pak půjde o miliony.

Pro rok 2013 vláda sníží státní podporu o 2 miliardy z 11,7 na 9,7 miliardy korun. Celkově však stát i odběratelé zaplatí příští rok místo loňských 35,8 plných 43 miliard. Nyní v ceně elektřiny platíme za obnovitelné zdroje přes 500 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu. Nově to bude o víc než čtyřicet procent více, tedy přes 700 korun.

Věci veřejné před tímto problémem varovaly už v dobách, kdy ještě nebyly parlamentní stranou. Středočeské VV kromě toho už před časem akcentovaly problém, na který upozornil Ekonom.cz, totiž že polostátní ČEZ vykupoval solární elektrárny dráž, než kdyby je sám postavil a tratil tak miliardy korun z kapes daňových poplatníků. Odpověď na otázku, podle jakého klíče v této věci postupoval, dodnes neexistuje.