„Projektové práce na obnově Nového hrádku začaly v roce 2009. Celá obnova hradního návrší je rozdělena do několika dílčích akcí, první se týká samotné zříceniny, v druhé bude postaven dřevěný most přes hradní příkop a ve třetí budou ochráněny valy původního husitského ležení. Součástí prací budou i nové tabule pro návštěvníky přibližující dobu vzniku, historii i život na Hrádku. Díky tomu se tato tolik vyhledávaná výletní lokalita stane pro Pražany i další návštěvníky ještě atraktivnější,“ uvedl radní hl. m. Prahy s odpovědností za životní prostředí Radek Lohynský (ODS).

Celý proces úpravy byl od počátku přípravy stavby veden v souladu s požadavky pracovníků Národního památkového ústavu (NPÚ). Pro zajištění zdiva zříceniny v první etapě byla zpracována podrobná projektová dokumentace firmou s bohatými zkušenostmi s obnovou hradních zřícenin. I samotná realizace stavebního zajištění zdiva je prováděna firmou s dlouholetými zkušenostmi v této oblasti, součástí prací je i archeologický průzkum lokality. Díky součinnosti odborníků z řad NPÚ i kvalifikovaných pracovníků v řadách realizační firmy a projektantů může profesionální i laická veřejnost očekávat výrazné zlepšení stavu památky při maximálním zachování historického vzhledu i podstaty celé stavby.

Trochu z historie

Příběh Nového hrádku (nebo také jen „Hrádku“) začal téměř přesně před 600-ti sty lety- v roce 1411- a je pevně svázán se svým stavitelem králem Václavem IV. Tento hrad byl poslední, který král nechal vybudovat, a zároveň patří k vrcholům hradní architektury své doby. Na účelu stavby se historici zcela neshodují – pravděpodobně se jednalo o pohodlné letní sídlo, zároveň však obranný charakter naznačuje nejistou dobu počínajícího husitského hnutí. Husité byli hradu po deseti letech existence osudní, kdy ho po krátkém obléhání dobyli a pobořili. Hrádek nebyl již nikdy obnoven, ale ještě v roce 1881 zde byly 5 metrů vysoké hradní zdi, které byly následně úmyslně zbořeny, aby nelákaly tolik návštěvníků (zejména kvůli plašení zvěře v lese).

Hrádek v roce 1928 koupilo město Praha od majitele panství ze zámku v Kunraticích, v roce 1964 byl pak hrad prohlášen kulturní památkou. V dalších desetiletích byl bohužel Hrádek dále ničen, rozkládán a rozebírán nejen přírodními procesy, ale i návštěvníky. Postupně se tak smýval cenný charakter stavby jedinečné dobou vzniku i svou podobou.