Na složení finálové dvojice už nic nemůže změnit ani předposlední utkání základní části

To proti sobě tři dny před finále svede oba finálové soky. Všechny tři týmy v čele tabulky mají v současné době stejný počet bodů, ale o konečném pořadí nerozhoduje celkové skóre, nýbrž vzájemná utkání daných družstev, a v tomto parametru třetí adept na finále, Jižní Město, které sice v současnosti díky celkovému skóre vede tabulku, tahá v souboji s oběma konkurenty za kratší konec – s Radotínem obě utkání prohrálo a s Malešicemi má ze vzájemných zápasů horší brankovou bilanci.

Obhájci titulu z Malešic do utkání vstupují jako mírní favorité

Kromě vítězství v prvním souboji obou soupeřů v základní části, který přinesl vynikající a dynamický lakros, stojí za malešickými hráči rekordní historická bilance 8 titulů. Co se týče počtu titulů, na paty jim šlape jen Jižní Město, které ve dvacetileté historii fieldlakrosové ligy získalo celkem sedm titulů, včetně toho historicky prvního v roce 1992. O zbývajících pět se podělily týmy Radotína (3, poprvé v roce 2000, pak v letech 2001 a 2007) a Plzně (2, poprvé v roce 1993 a poté v roce 1995).

„Ve finále čekám tuhý boj a tvrdý a rychlý lakros. Předchozí utkání s naším soupeřem ukázalo jeho sílu, ale současně potvrdilo, že pokud zpřesníme kombinaci a zklidníme se v útoku, můžeme Malešice porazit,“ prohlásil kouč Radotína Jan Barák.

„V nedělním utkání půjde o všechno. Bude to jedinečný zápas. Právě v takových vypjatých chvílích náš zkušený tým umí hrát,“ kontroval manažer Malešic Vladimír Beran.

Fieldlakros je nejrozšířenější odnoží lakrosu ve světě

Největší základnu má v USA, kde je velmi populárním univerzitním sportem. U nás se fieldlakros hraje od začátku devadesátých let a v Evropě, ale i na jiných kontinentech prožívá nyní období obrovského rozmachu. V současné době Mezinárodní lakrosová federace FIL usiluje o zařazení tohoto zajímavého sportu na program letních olympiád.