Výstavu tvoří soubor drátovaných artefaktů, které mohly být součástí babiččiny kuchyně - odrátované talíře, květináče, čajová konvice s cukřenkou, věšák na utěrky, drátěné holubičky, svaté obrázky či sušák na byliny...

Najdete tu ale i mnoho objektů, které souvisí spíš s babiččiným dvorkem a zahrádkou – slepice a kohouty, ovečku, čuníky, květiny či dýně. Svátky představuje masopustní kobyla - klibna, velikonoční vajíčka a vánoční stromek, koloběh života dětátka v povijanu a hřbitovní kříže. Nadčasovým prvkem je srdce, zdobené knoflíky po babičce. Součástí výstavy je i ukázka pracovního postupu.

Je libo jitrničku nebo jelítko?

Drátěná jelítka bezpečně odlišíte od jitrniček – jsou jednobarevná či jednoduše ovinutá drátem, zato jelítka jsou plná krup! Drátěných, korálkových nebo dokonce knoflíkových. Na loňském celostátním setkání Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků v Jílovém získaly spolu s talířem zdobeným organickými motivy cenu za nejlepší soudobé využití tradiční techniky.

Víte, jakou babička vyprávěla pohádku?

Inu, jakou jinou než drátovanou. Pohádku o kohoutkovi a slepičce můžete spatřit ještě do konce prázdnin na výstavě v Hamousově statku ve Zbečně. Pak poputuje zpět do sbírek Povážského muzea v Žilině, odkud je zapůjčena. Kohoutí košíky zase donedávna reprezentovaly dovednost českých rukou na výstavě Kohútik jarabý na žilinské radnici, uspořádané k 70.výročí založení Povážského muzea s největší sbírkou drátenických artefaktů na světě.