Domácí zpracování bioodpadu je moderní a ekonomické řešení, které šetří naší peněženku i veřejný rozpočet obce. Kompostovat dnes může opravdu každý, ať bydlí v bytovém domě nebo v rodinném domku se zahradou. Třídění bioodpadů se dnes začíná prosazovat i ve firmách. Dobrý příklad přidává majitel kompostéru s titulem MISS kompost 2010 Tomáš Goesl: „Vyrobil jsem ze starého plastového soudku nádobu na bioodpad, kterou jsem donesl ke kolegovi na pracoviště, kde se vypije spousta čajů a kávy. Způsobil jsem tím hotové pozdvižení a úsměvy na tváři. Zakrátko si zvykli a dnes má náš kompostér Adam každý týden tak dobrý kilogram materiálu na zkompostování.“

Popisek k fotografii: Otočný kompostér Pavla Šikoly z Nenačovic (vlevo). Vermikompost pro bytové rostliny Vesny Caceres (vpravo nahoře). Proutěný kompostér Ivany Novotné z Litomyšle (vpravo dole).

Pro kompostování v bytech je ideální kompostování pomocí žížal. „Vermikompostování není nijak okázalé, ale může vést k vnitřní trpělivosti a respektu všeho, co je kolem nás,“ říká účastnice MISS kompost 2009, písničkářka, zpěvačka, akordeonistka a skladatelka Vesna Vaško Cáceres, která dodává: „Náš vermikompostér se stal součástí každodenního života pro celou rodinu. Žížaly potřebují lásku a trpělivou péči jako každý domácí mazlíček, ale nejsou nijak náročné. Přeměnu odpadu na hodnotnou půdu považuji přímo za zázrak.

Kompostování očarovalo i Vladimíra Kokoliu, výtvarníka a pedagoga, který před získáním titulu MISS kompost 2007 uvedl: „Jsem posedlý kompostováním, tak ani nevím, který ze svých miláčků mám vybrat, obcházím totiž kompostů pět, přičemž nepočítám kompostér, který jsem nechal nainstalovat ve škole.“

„Že je kompostování „in“ naznačuje rovněž rozšíření soutěže MISS kompost na Slovensko, kde byl letos vyhlášen již druhý ročník,“ říká Tomáš Hodek, předseda sdružení Ekodomov, které je pořádající organizací soutěže MISS kompost v ČR.

Přihlásit se může každý, kdo kompostuje pro svoji vlastní potřebu, bez ohledu na druh a způsob kompostování. Z došlých přihlášek budou vybráni finalisté, kteří budou osloveni emailem a budou pozváni na finále MISS kompost, kde nejlepší kompost pravidelně vybírají osobnosti kulturního a společenského života, společně s odborníky na bioodpady a kompostování.

O co se soutěží?

Tradičně se bude jednat o pomůcky a „vychytávky“ na podporu třídění bioodpadů a kompostování, připraveny jsou rovněž další zajímavé ceny od sponzorů soutěže.

Přihlásit se můžete do 15. 9. 2012, podrobnosti naleznete na www.misskompost.cz.

Jak napsat a odeslat přihlášku do soutěže?

Zašlete e-mailem minimálně jednu fotografii vašeho kompostu společně s odpověďmi na jednu ze dvou skupin otázek.

a) Pokud kompostujete v zakoupeném nebo zapůjčeném kompostéru, platí pro Vás otázky A)
b) Pokud kompostujete na volné hromadě, nebo v kompostéru, který jste vyráběli svépomocí, platí pro Vás otázky B)

Odpovědi můžete doplnit o zajímavost, doporučení či zážitek, o který se chcete podělit. V odpovědích buďte struční a výstižní.

A) Pokud kompostujete v zakoupeném nebo zapůjčeném kompostéru,  odpovězte v přihlášce na následující otázky:

 • Proč jste začali kompostovat? (krátce stručně, výstižně a poutavě popište Vaši cestu ke kompostování v rozsahu maximálně 300 slov / 2000 znaků, při popisu může být použita přímá řeč, osoby a obsazení je již na Vás ...)

 • Jaký typ kompostéru využíváte ke kompostování? (typ nebo označení kompostéru nebo jeho slovní popis, z jakého je materiálu apod.)

 • Jaké sou míry kompostéru? (výška, šířka, délka)

 • Proč jste se zvolili tento typ kompostéru? (cena, velikost, design, zateplení, snadná rozebíratelnost, možnost snadného překopávání, provzdušňování otáčením, materiál ...)

 • Jaký má kompost jídelníček? (co a v jakém množství do kompostu dáváte, případně uveďte přibližné poměry jednotlivých částí) 

 • Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem? (kde všude a jak kompost používáte nebo se chystáte použít ...)

B) Pokud kompostujete na volné hromadě, nebo v kompostéru, který jste  vyráběli svépomocí, odpovězte v přihlášce na následující otázky:

 • Proč jste začali kompostovat? (krátce stručně, výstižně a poutavě popište Vaši cestu ke kompostování v rozsahu maximálně 300 slov / 2000 znaků, při popisu může být použita přímá řeč, osoby a obsazení je již na Vás ...)

 • Jaké jsou míry kompostu / kompostéru? (výška, šířka, délka)

 • Popište, jak vypadá Váš kompost / kompostér (slovní popis, z jakého je materiálu, vzhled apod.)

 • Popište postup výroby Vašeho kompostéru (popište výrobu jako návod na stavbu Vašeho kompostéru)

 • Proč jste se rozhodli právě pro tento kompostér? (rada kamaráda, návod z internetu nebo odjinud, místní nebo jiný levný materiál, požadavky na design, zateplení, snadná rozebíratelnost, možnost snadného překopávání, provzdušňování otáčením ...)

 • Jaký má kompost jídelníček? (co a v jakém množství do kompostu dáváte, případně uveďte přibližné poměry jednotlivých částí) 

 • Co děláte nebo se chystáte udělat s vyrobeným kompostem? (kde všude a jak kompost používáte nebo se chystáte použít...)

Přihlášky zasílejte do 15. 9. 2012 elektronicky na e-mail: miss.kompost@ekodomov.cz, do předmětu e-mailu uveďte příjmení a jméno, pod kterým se hlásíte do soutěže. Na e-mail, ze kterého přišla přihláška, budou odeslány informace o nominacích do finále.