Koncem roku 2011 Tereza Kovářová, studentka oboru režie na Fakultě multimediálních studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, v rámci přípravy svého bakalářského filmu přišla s námětem inspirovaným poetikou a náladou „Skoro úplně vymyšlené básně“ Charlese Bukowského. Postupem času si ovšem stále silněji uvědomovala, že aby se tomuto dílu dostalo důstojného zpracování, bude nezbytné vytvořit ho bez omezení a pravidel s akademickým prostředím nezbytně spjatými. Během jara 2012 se kolem projektu postupně shromáždila skupina lidí, kteří na celou problematiku nahlíželi obdobně, a myšlenku vytvořit autorský uvítali a podpořili.

„Příběh mapuje současný životní styl nás zmatených ve světě neupřímnosti,“ říká o filmu Tereza Kovářová. “A je protknutý troškou melancholie, hravosti a sexu.“ V hlavních rolích se představí Kateřina Petrtylová a Petr Kubes z Moravského divadla Olomouc.

Děj filmu sleduje paralelní osudy slavného spisovatele Henryho a jeho obdivovatelky. Oba žijí ve svých vlastních světech, ale setkávají se pouze v Henryho představách. Hrdinové ovšem jen stěží nacházejí odvahu konfrontovat své idealizované představy o tom druhém se skutečností, jelikož se obávají toho, že by zklamali jeden druhého.

Jak se štáb rozrůstal o další členy, z nichž mnozí jsou také samostatnými tvůrci, byl čím dál patrnější potenciál filmu

Vznikl tak unikátní projekt, snažící se býti multimediální platformou spíše než jediným uzavřeným dílem. „Díky Terezčině myšlence se potkali lidé, kteří se chtějí svou vlastní cestou vyjádřit,“ komentuje atmosféru okolo příprav filmu producentka Petra Ptáčková. “Jsou to fotografové Ondřej Hruška, Filip Kartousek a Lenka Glisníková, prostoroví designéři jako Renata Sekaninová a Vojta Skácel, oděvní návrhář Rostislav Liška či hudební seskupení Classic Jazz Quartet. Pro mne osobně je nejcennější právě toto setkání a společné dílo, které se rodí,“ dodává Petra. Hlavním hudebním motivem je píseň „Ráda se miluje“ od Karla Plíhala, kterého Tereza a její scénář oslovil. Do projektu vstoupila i ostravská agentura Cooltour, která se snaží podporovat mladé umění a organizuje kulturní akce a workshopy pro veřejnost.

„Několikrát jsem s těmito mladými studenty spolupracoval,“říká Petr Nýdrle, český teatrolog a dramatik. „Pracují nikoliv pro prosazení vlastního ega či upoutání pozornosti, ale snaží se vyjadřovat k dnešku, zaujímat svou tvorbou názor a postoj k současné společnosti a životu, což je v současnosti víc než „zázračné“, v době kdy mladé lidi vychováváme spíše k materiálním hodnotám a mamonu.“

Natáčení proběhne koncem srpna 2012 v Olomouci a v Ostravě

Do projektu se kromě mladých umělců zapojili i profesionálové z filmové praxe, mezi nimi jmenujme například Alana Sourala, který spolupracoval například na filmech Bobule, Pusinky či Návrat do červeného města. Natáčení podpořili mnozí malí podnikatelé, což příjemně překvapilo celý tým za přípravou filmu stojící. Vzhledem k tomu, že projekt realizují studenti ve vlastní produkci, je tato podpora více než vítaná, a skutečně nezáleží na tom, je-li to podpora materiální nebo duchovní „Umění“ doplňuje Petr Nýdrle “nám může vracet víru, nastavit zrcadlo a naplnit člověka krásou. Pokud se o to snaží mladí nadaní lidé plni píle a ideálů, o to je to radostnější a důležitější.“

ODKAZ: Více informací o filmu můžete najít na ¨http://www.basen-film.cz