Bajsangurov byl konečně schopen, zdráv k jeho obhajobě nejen svým diplomatickým zázemím, ale i mezi provazy! A zdolal na body ve 12kolovém a především úporném zápasu na kyjevském předměstí Brovary dosud neporaženého, o pět let mladšího Francouze Michela Soro.

Příštím soupeřem Bajsangurova by měl být Čech Lukáš Konečný

Pokud tedy bude dodrženo předchozí rozhodnutí WBO. Konečný už měsíc a jeden týden drží regulérně titul dočasného mistra světa, neboť Bajsangurov právě s ním, šampiónem Evropy, nebyl schopen v březnu nastoupit do ringu – jeho zranění potvrdil „bumážkou“ lékař.
Než se tedy Zaurbek Bajsangurov utká v ringu s Lukášem Konečným, a jednání manažerských stájí K2Ukraine majitelů bratrů Kličkových a SES Sport Events GmbH Magdeburg šéfa Ulfa Steinfortha by k tomu mohla začít už v příštím týdnu, čekal ho nyní v ringu až nečekaně ambiciózní francouzský mladík snědé pleti Michel Soro.

Bojovalo se v nabité hale Terminal kyjevského satelitního města Brovari

Bajsangurov měl k dispozici nejen svého „zaměstnavatele“, mistra světa Vitalije Klička v hledišti, ale ve finiši přípravy a vedle ringu při zápasu amerického zkušeného trenéra Abela Sanchése. Prý proto, že se jeho osobní trenér nemůže uvolnit z Moskvy, od juniorů, ke každodenní spolupráci. A Sanchés je extratřída. Kromě toho prakticky celým bojem nyní provázely Zaurbeka z hlediště hlasité pokřiky, pokyny jeho mladšího bratra, rovněž boxera.

A byly zapotřebí, přinejmenším prvních šest z celkem dvanácti vypsaných a odboxovaných kol se jevilo spíše ve prospěch snědého Michela Soro. K šoku domácích. Bajsangurov se dokonce už ve II. kole ocitnul na podlaze, po inkasovaném úderu.

„Odboxoval několik těžkých kol, v půli nebylo jisté, kdo vlastně ze soupeřů vede. Ale vydržel a prošel do závěrečného tlaku,“ tvrdí boxerský expert Oleksandr Belenkij.

Zápas komentoval nedávný mistr světa této organizace a váhy Sergej Dzinziruk

Jasně komentoval, co viděl, také jiný Ukrajinec, ještě nedávno (a předtím 6 let) profiboxerský mistr světa této organizace a váhy Sergej Dzinziruk. Týž, který loni tolik potrápil Lukáše Konečného a organizátory jejich neuskutečněného boje o titul mistra světa v Brně. Vyzyvatel se ho ale nedočkal – a zřejmě už ani v ringu nedočká: Dzinziruk má namířeno bojovat o titul jiné boxerské federace – ne WBO).

Jak Dzinziruk viděl Bajsangurova – svého nástupce u WBO?

„Zaurbek je ještě mladý, chtěl dnes velmi rychle vyhrát. Ale nejprve je dobré si soupeře připravit, podlomit ho – a pak vyhrávat. Přiznávám, že jsem po půli utkání nevěděl, kdože vlastně vede. Bajsangurov měl proti sobě velmi kvalitního boxera.“

Pozorovatel z neutrální země by nejspíš neměl problém říct pravdu: kdyby zápas končil po třech čtvrtinách souboje, prohlásit Michela Soro za vítěze na body, to by se patřilo. Dost bylo momentů, při kterých ukrajinští, ruští a čečenští fanoušci Bajsangurova sykli bolestí či zmlkli. Než se zase probouzeli mohutným, potřebným skandováním, srozumitelným cizinci jako „Zarbu! Zarbu! Zarbu!“

Tvrdost byla v ukrajinském ringu doma po celý zápas. Ač eliminována, především u Sora, po většinu boje efektivním krytem. Soro jím soupeři procházel častěji, trefoval několikrát bradu, víckrát obličej, a i když žádný z těch úderů nebyl rozhodujícím, bolely. Bajsangurov je však tvrďas – snese hodně. A když přečkal hrozivý malér (down ve druhé rundě), měl co dohánět.

Až v V. kole se zase vzpamatovávalo kuráží Francouze zaskočené publikum. V kole šestém, pěkně odspodu, prošel Michel rukavicí na soupeřovu bradu.
Ale taky obráceně: když v příštím kole Soro na chvíli rozevřel kryt…

V kole sedmém se bušilo z obou stran, Bajsangurov už měl pod nosem rudnoucí šrám, dvakrát sedlo na tvář Francouze… Přesto - Francouz měl i pro domácí novináře stále asi trochu navrch. A tím víc, když v devátém kole levačkou prošel krytem na Bajsangurovovu hlavu. Vydrží tak ostře nasazené tempo?

Ke cti borce z kyjevského klubu – nic tohoto čečenského sportovního hrdinu nezlomilo. Naopak.

A jak se snažil, sám zkušenější, několikrát obracet vývoj zápasu, odvrátit hrozící druhou prohru v profikariéře, a ještě poté, když už ten vývoj vyvážil, nebylo to jen čítankově. Štípal dole, nahoře, zezadu. Když zatlačil v půli IX. kola tělem Sora do provazů, prohnul ho tak, že Francouz popadal dech. Rozhodčí mu potřebnou čtvrtminutu poskytl. Ale  Bajsangurovovi se současně zjevně dobíjelo sebevědomí, troufalost. Čistotu zrovna nevzýval. Předtím chvílemi, a teď už spíš programově. Byl doma. Varování i pro budoucí soupeře!

Ke konci devátého kola a v kole X. se spustila Bajsangurovova ofenzíva. A jen na moment ji přibrzdil gong po desátém kole. Ale jaký byl v tu chvíli stav na body, to pořád ještě zůstávalo nečitelné, tajemstvím rozhodčích.

Spokojená jistota ještě nešla číst ani z tváře přihlížejícího světového šampióna těžké váhy a spolumajitele kyjevského klubu Vitalije Klička.

Kolo jedenácté – bude předposlední? Nebo že by snad přece jen tlačící, rozohněný Bajsangurov ukončil zápas předčasně? Snaží se o to, snažil se o to. Ve třetí minutě tvrdě levačkou zasáhl tvář, další ránou trefil rázně břicho. Auau…

A tak se došlo do XII. kola. Před kterým asistent chladil ledem Bajsanguurovovu šíji. Poslední čas zbýval oběma silně ambiciózním soupeřům na rozhodný úder, kterým by se mohli vyhnout stále ještě asi ošidnému posuzování zápasu na body. Kdo vystřelí a zasáhne ve finiši dřív?

Teď! Dvakrát jako z opakovačky trefila Bajsangurovova levačka. Ale v příští minutě zase podobná pecka levačkou od Francouze…

S finálním gongem zvedli své ruce radostně nad hlavu oba borci… Byl to zápas, ze kterého si každý mohl odnést svoji pravdu. Konečný verdikt ale museli sdělit rozhodčí.

Když sečetli body nepřekvapilo, že se po efektivním pressingu v závěru stal vítězem v první hodině 13. května 2012 domácí.

Zaurbek Bajsangurov (27 let, RUS):

  • v profiringu 28 utkání: 27 výher (20x K. O.) – 1 prohra (0). Držitel WBO light middleweight title a IBO title.

Michel Soro (22 let, FRA):

  • v profiringu 19 utkání: 18 výher (11x K. O.) – 1 prohra.

A připomeňme statistiku českého šampióna Lukáše Konečného (33):

  • v profiringu 51 utkání: 48 výher (23x K. O.) – 3 porážky (0x K. O.).

Z dalších výsledků boxerského večera v Brovari 12. května 2012:

Gennadij GOLOVKIN (KAZ) – Makoto FUCHIGAMI (JPN), vítězem olympijský medailista Golovkin, technickým K. O. ve 3. ze 12 vypsaných kol. Japonec se na podlaze ocitnul už i v předchozím kole. Golovkin obhájil tituly profesionálního mistra světa střední váhy organizace WBA a také organizace IBO.