Je člověk opravující starožitné věci restaurátor nebo restauratér? Na co všechno se přijde, když se použije obyčejná UV lampa? A jak se dá rozlišit padělek od skutečně drahocenného kusu nábytku?

Na tyto i mnohé další otázky dostanete odpověď, navštívíte-li Slavkovské restaurování 2012. Tato akce je jako stvořená pro všechny nadšence do historie, zvláště pak rodiče se zvídavými dětmi, prarodiče s vnoučaty, žáky i studenty. Populárně naučnou formou se během speciální komentované prohlídky krásného zámku Slavkov u Brna dotknete historie, a to velmi netradičním způsobem. Budete mít totiž šanci nahlédnout do tajů restaurátorských průzkumů, mikrofotografií, ultrafialové luminiscence, technologií starých mistrů, šelaků, teplých glutinových klihů a dalších skoro alchymisticky vyhlížejících věcí. Slavkovské restaurování v sobě totiž spojuje prezentaci restaurátorské práce, odhalování zajímavých technologií s praktickým ukázkami.     

Pro první běh projektu byla vybrána velmi cenná starožitnost – psací stolek hraběte Kounice. Ten se do vlastnictví muzea ve Slavkově dostal v roce 1961. Jak? Z pozůstalosti, kterou mu odkázala druhá manželka Václava Kounice Josefína, roz. Horová, stolek pochází z pražského bytu manželů.

Slavkovské restaurování je v rámci České republiky unikátním projektem. Za svůj úkol si bere přiblížit populární formou široké veřejnosti problematiku restaurování uměleckořemeslných památek. Myslíte si, že je to nuda? Pak budete překvapeni! Přijďte se přesvědčit, že restaurování psacího stolku slavného Václava Roberta hrabě z Kouniců může být dobrodružstvím.  

Slavkovské restaurování je společným projektem zámku Slavkov u Brna – www.zamek-slavkov.cz, Mgr. Radka Ryšánka - www.rysanek.cz a Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně – www.ssudbrno.cz. Odbornou záštitu nad projektem má Mgr. Radek Ryšánek, držitel povolení MK ČR k restaurování kulturních památek, který se k celému projektu vyjadřuje následovně: Záchrana a obnova památek, a to i těch malých uměleckořemeslných, ukazuje, že máme zájem o naši minulost. A pokud té se nebudeme snažit rozumět, můžeme přijít o mnoho krásného v budoucnosti.“