„Plzeň 1945“ je jedinečným projektem spřátelených klubů vojenské historie, a to jak plzeňských, tak i přespolních. Pod taktovkou klubu Tommy and Yankee o. s., který tuto tradici před lety započal, se i letos v Křižíkových sadech rozproudí život v dobovém stylu. Tentokráte se však návštěvníci mohou těšit na mnohem více, než byli zvyklí.

Ani letos nebudou chybět dobové campy, a to jak americký, tak československý

Na československý Kombinovaný oddíl, který sloužil v době války pod britskou vlajkou a do Plzně dorazil 7. května 1945, tedy jen den po Američanech, by se nemělo zapomínat! Kromě Proluky se budou vojenské campy rozprostírat i v celém prostoru pod ní a k vidění budou, jak vojenské stany, tak i autentické vybavení – štáb, rozhlas, polní dílna, ošetřovna, polní kuchyně s jídelnou, vojenská policie a další. S tím souvisí i dobový vojenský život. Pokud si přivstanete, stihnete možná i rozcvičku, pokud přijdete v poledne, bude se obědvat. Mezi jednotlivými campy bude probíhat čilá spolupráce. A těšit se návštěvníci mohou i na napínavé scény z dobového života – zatýkání nacistických vojáků, vyhledávání kolaborantů, návštěvy dobově oblečených Plzeňanů…

Logo Plzeň 1945, Zdroj: tommy-yankee.cz

Logo Plzeň 1945, Zdroj: tommy-yankee.cz

Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky

Kromě kultovních jeepů, se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné transportéry M8 Greyhound, motorky Harley Davidson a další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

Projekt „Plzeň 1945“ je jedinečný zejména svoji „civilní“ stránkou

Kromě vojáků a vojenských campů budou v Křižíkových sadech k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díku nebo bábovkou na talíři. Dobové kulisy vytvoří již tradičně dřevěný plot s protektorátními plakáty, reklamami a vyhláškami, dobová trafika, či vchod do protileteckého krytu.

Kromě scény v Křižíkových sadech jsou všichni zváni i před muzeum Patton Memorial

Zde se bude nacházet kontrolní stanoviště amerických Rangers, kteří se svým táborem, ukázkou dobového vojenského života, výstavkou zbraní a představením historických vozidel doplní rozšířenou expozici muzea.

„Plzeň 1945“ přinese do Křižíkových sadů náladu květnového osvobození, Zdroj: tommy-yankee.cz

„Plzeň 1945“ přinese do Křižíkových sadů náladu květnového osvobození, Zdroj: tommy-yankee.cz

Pokud budete chtít v době Slavností svobody vyrazit za kulturou, Křižíkovy sady vám opět nabídnou bohatý program

Na dobovém pódiu se vystřídají umělci všeho druhu. V pátek odpoledne zahájí program dobová módní přehlídka. Autentické modely, účesy a klobouky potěší zraky pánů i dam. Pokud ji v pátek nestihnete, máte možnost ještě v neděli dopoledne. Dále se například v sobotu odpoledne můžete těšit na Lidovou muziku z Chrástu. V neděli v 18 hodin program vyvrcholí vystoupením jazzové a swingové kapely Pilsner Jazz Band. Další program s časy bude upřesněn.

Projekt „Plzeň 1945“ se v pátek a v pondělí otevře již tradičně i školním exkurzím. K exkurzi se můžete registrovat na webových stránkách projektu www.plzen1945.cz. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace. Kromě programu, popisu jednotlivých částí a fotek na vás čekají i soutěže.