Světový pohár v biatlonu navštívilo 45 tisíc návštěvníků. O medaile bojovalo 230 závodníků z 35 zemí. Průběh akce ocenili ministr školství Josef Dobeš a předseda Světové federace IBU (International Biathlon Union) Anders Besseberg s tím, že se jedná o jakousi generálku na Mistrovství světa v biatlonu, které se uskuteční v roce 2013.

MŠMT investovalo do vybudování nového lyžařského areálu, ve kterém proběhne Mistrovství světa v biatlonu, 100 milionů korun. „Jedná se o strategické investice na podporu sportu v místě, které má tradice a úspěchy,“ uvedl ministr Josef Dobeš. Spolu s ministerstvem se na financování podílí Kraj Vysočina částkou 60 mil. korun a Nové Město na Moravě částkou 30 mil. korun. Areál získal rovněž 50 mil. korun ze soukromého sektoru.

„Když ministerstvo více než před rokem přislíbilo podporu Mistrovství světa v biatlonu, čelilo kritice, že půjde o další Liberec. Tato generálka prokázala, že se jedná o efektivně vynaložené prostředky,“ konstatoval Josef Dobeš a dodal: „Jsem rád, že se Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě vydařil a chci poděkovat všem organizátorům i dobrovolníkům za jejich práci. Zároveň děkuji pořadatelům za dodržení finanční kázně a za ocenění, kterého se akci dostalo od mezinárodní organizace IBU. Ač jsem se z důvodu nemoce nemohl Světového poháru zúčastnit, sledoval jsem víkendové přenosy a těším se za rok na Mistrovství světa, které bude, jak věřím, stejně úspěšné.“