V první etapě výstavby areálu před mistrovstvím světa 2013 a před Světovým pohárem 2012 jsou dokončeny stavby nových servisních buněk. Po nástavbě tribuny A s novými komentátorskými stanovišti se zvýšila její kapacita na téměř 1800 míst, v součtu je nyní k dispozici už 8080 míst na hlavních tribunách. Součástí nových staveb je podchod na stadion, přemostění potoka třemi lávkami s novou přístupovou stezkou pro diváky, posílení osvětlení areálu splňující náročné parametry pro televizní přenosy a nové ozvučení areálu pro diváky na tribunách.

Už v únoru po Světovém poháru v běhu na lyžích je v plánu stržení kapacitně nevyhovující stávající administrativní věže. Podle Jiřího Hamzy, předsedy organizačního výboru mistrovství světa v biatlonu se tak uvolní místo pro nový objekt Office Area se čtyřmi nadzemními podlažími. V jejich prostorách budou kanceláře a zázemí organizačního vedení rozhodčích.

V současné době je již připravena a intenzivně zasněžována vybraná část z 50 km běžeckých tratí, předány byly oba nejdelší tunely pro běžce v blízkosti biatlonového areálu.

Ke startu v lednovém Světovém poháru v Novém Městě na Moravě se přihlásilo 290 sportovců z 32 zemí. Na jeden závod Světového poháru je na finančních odměnách pro nejlepší sportovce vyhrazena částka téměř 34 tisíc Euro.