Velmi úspěšná byla i historicky první turistická plavební sezóna na nově splavném úseku Vltavy z Českých Budějovic do Hluboké nad Vltavou. Ta sice byla odstartována až 11. června 2011, ale i tak se po ní svezlo na 14.000 lidí. V příštích letech se dá očekávat rostoucí zájem o těchto 7 km vodní cesty, protože k ní přibude dalších více než 24 km řeky, která bude plně splavná až do Týna nad Vltavou. Místní podnikatelé navíc připravují, obdobně jako je tomu již na Baťově kanále, řadu dalších lákadel. Vzniknou půjčovny lodí a hausbótů, nové restaurace i penziony a další zábava v okolí řeky.

Šéf Ředitelství vodních cest ČR Jan Skalický k tomu říká: „Turistická plavba se těší v Evropě čím dál větší oblibě. Rozsáhlá síť řek a vodních kanálů umožňuje plavbu do většiny evropských států. Řeky jsou historicky nejstarší cesty, po kterých probíhala přeprava lidí a později i zboží. Pohled z řeky na okolní přírodu a památky přináší nové zážitky v dnešním uspěchaném životě. Pro podporu rozvoje regionů připravujeme řadu projektů na zlepšení infrastruktury vodních cest, aby i v budoucnu počty vodních turistů rostly.“

Zima je sice před námi, ale všichni se už těší, až na jaře znovu vyrazí na vodu. Vždyť po vodě, znamená ekologicky, levně a v pohodě.